Sobota, 31 października 2020

imieniny: Alfonsa, Urbana, Krzysztofa

RSS

Po co 800 drzew na 800 lat, czyli komu odbija palma?

25.12.2016 14:00 | 7 komentarzy | ma.w

Wyceniona na 350 tys. zł inicjatywa z okazji 800-lecia Raciborza pobudza wyobraźnię radnych Raciborza. Piotr Klima uważa, że można dołożyć pieniędzy i wybudować w Raciborzu palmiarnię. Andrzej Rosół chciałby tą kwotę przeznaczyć na zakup fortepianu, a 800 drzew niech posadzą spontanicznie raciborzanie, na własny koszt.

Po co 800 drzew na 800 lat, czyli komu odbija palma?
Radni: Franciszek Mandrysz, Andrzej Rosół, Piotr Klima, Krzysztof Myśliwy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Radny Andrzej Rosół chciałby zaoszczędzić na wydatku na sadzenie drzew bo od początku kadencji przekonuje prezydenta Lenka do zakupu nowego fortepianu (wskazuje potrzebę w RCK), na który wciąż brakuje pieniędzy. Radny uważa, że urząd mógłby posadzić, ale nie 800 drzew, a tylko 8 - na 8 wieków. Byłyby to duże drzewa, jak np. słynny dąb Bartek.

Franciszek Mandrysz, który przedstawił się jako ekspert od sadzenia drzew (oznajmił, że w ciągu swego życia posadził ich 20 tys.) oszacował, że 350 tys. zł na 800 drzew to wydatek niezasadny. - Drzewko po 450 zł? Po pięciu latach zostanie z tych 800 jakieś 50. Posadźmy 4 duże drzewa po 25 tys.zł na rynku - zaproponował. Resztę środków widziałby w wydatkach na ograniczanie niskiej emisji w mieście.

Piotr Klima zasugerował by sumę 350 tys. zł jeszcze zwiększyć i zbudować w Raciborzu palmiarnię, gdzie można byłoby podziwiać egzotyczne drzewa i rośliny. Jeszcze dalej poszedł Krzysztof Myśliwy, rzucając pomysł by w mieście powstało ZOO (radny śmiał się mówiąc to prezydentowi).

Mirosław Lenk studził zapał radnych. Kwota na sadzenie drzew pochodzi z funduszu ochrony środkowiska i są to pieniądze przeznaczone wyłącznie na cele z tego zakresu. - Na co innego nie można wydawać tych środków - mówił Lenk na grudniowym posiedzeniu komisji budżetu.


Zobacz również:

Ludzie:

Franciszek Mandrysz

Franciszek Mandrysz

Radny Gminy Racibórz.

Krzysztof Myśliwy

Krzysztof Myśliwy

Radny Gminy Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz