Czwartek, 26 listopada 2020

imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada

RSS

Epidemia na Śląsku:

Pokonał Borowika w wyborach, teraz może mu odebrać Memoriał

23.12.2016 19:00 | 0 komentarzy | ma.w

O kim mowa? O wiceprzewodniczącym rady miasta Andrzeju Rosole<Andrzej Rosół>, który proponuje w repertuarze Memoriału koncert muzyki poważnej. Radni znów zaczęli dyskusję o wycofaniu imprezy z budżetu miasta i zorganizowaniu powszechnego konkursu na wydarzenia kulturalne.

Pokonał Borowika w wyborach, teraz może mu odebrać Memoriał
Radny Andrzej Rosół, były radny Raciborza Stanisław Borowik
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Radny Rosół przypomniał się prezydentowi Lenkowi z pomysłem na koncert tenorów w towarzystwie orkiestry na Memoriale organizowanym co roku, w sierpniu przez Stanisława Borowika. Wieloletni rajca ustąpił miejsca w aktualnej radzie miasta właśnie Andrzejowi Rosołowi, z którym przegrał wybory w swoim okręgu. Dyskusja o poważnym Memoriale toczyła się na grudniowym posiedzeniu komisji budżetu.

Prezydent Mirosław Lenk nie jest przekonany do pomysłu Rosoła. Według niego muzyka rozrywkowa lepiej się sprawdza na koncertach w plenerze. W przyszłym roku Memoriał ma mieć również taki charakter. Organizator stara się o występ Michała Szpaka oraz gwiazdy disco - polo.

Andrzej Rosół tłumaczy, że muzyka poważna przyciągnęłaby na Memoriał dojrzałych ludzi. Lenk twierdzi, że impreza nie jest tylko dla młodych, ale "do takich średniaków, mojego pokolenia".

Radny Rosół uważa, że Memoriał bez muzyki poważnej nie powinien dostać 80 tys. zł dotacji budżetowej. Byłby to powrót do sytuacji sprzed roku. Rada zaakceptowała wtedy wniosek Zuzanny Tomaszewskiej by kwotę na organizację imprezy strażaków podzielić na pół i część przenieść do puli konkursowej na kulturę w mieście.

Teraz Z. Tomaszewska sugeruje by Memoriał traktować tak jak inne imprezy kulturalne, jak Wiatraki czy Festiwal Piosenki Religijnej i wszystkie pieniądze miejskie na takie wydarzenia dzielić w konkursie. Zdaniem radnej to deprymujące dla innych organizatorów, że muszą rywalizować o pieniądze, a Memoriał ma finansowanie bezpośrednio z budżetu. Tomaszewska sądziła, że ustalenia co do Memoriału sprzed roku (wprowadzenie go do konkursów) jest już na stałe. - Musieliśmy wrócić do pierwotnych rozwiązań, bo dzielenie tych pieniędzy rodzi problemy prawne - tłumaczył jej prezydent Lenk.

Nie tylko Memoriał ma być wpisany do budżetu 2017. Prezydent widzi tam również kolejną edycję Intro Festival.

Na sesję grudniową ma przyjść Stanisław Borowik by opowiedzieć o planach Memoriału 2017 (25 edycja). - Ma ciekawy, nowy element - zapewnia prezydent Lenk.

Ludzie:

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Stanisław Borowik

Stanisław Borowik

Radny miasta Racibórz, strażak.

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty