środa, 27 stycznia 2021

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

Wspólnie łatwiej przeżywać żal po stracie

24.12.2016 12:00 | 0 komentarzy | eos

Święta szczególne trudne są dla osób, które przeżywają żałobę po stracie bliskiej, ukochanej osoby. Próbą niesienia ukojenia w żalu są hospicyjne spotkania organizowane w wybrane niedziele w DPS św. Norburgi w Raciborzu, poprzedzone mszą św. oraz wykładem psycholog Małgorzaty Matusik-Belik.

Wspólnie łatwiej przeżywać żal po stracie
Małgorzata Matusik-Belik, autorka książki "Kiedy odchodzi nasz bliski"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Połączyła nas choroba, cierpienie i śmierć bliskich. Spotkaliśmy się tutaj w smutku, ale nasze kolejne spotkania są również wypełnione radością, wynikającą z waszej tu obecności, która może być źródłem oparcia i wsparcia. Dziś chcemy się podzielić naszą radością, którą jest wydanie książeczki zawierającej wykłady spisywane w nadziei, że przyniosą wam ulgę. Wykłady powstały dla was, ale też dzięki wam. Musiałam coś zrobić z cierpieniem, którego nie tylko sama doświadczyłam po utracie bliskich, ale którego wysłuchuję od państwa przez lata naszych spotkań – mówiła Małgorzata Matusik-Belik. Drugie wydanie „Kiedy odchodzi nasz bliski” zostało poszerzone o kolejne wykłady przygotowywane przez panią psycholog.

Po mszy świętej, spotkanie przy kawie było okazją do złożenia gratulacji kapelanowi hospicyjnemu ks. Henrykowi Wyciskowi, który dołączył do grona Kapituły medalu im. Księdza Stefana Pieczki. – Cieszymy się, że nie tylko my widzimy to dobro, które niesie ksiądz, ale również ludzie na zewnątrz, a największymi tego świadkami są nasi pacjenci. Mało kto ma takie podejście do chorych, to jest wielki dar od Pana Boga – podkreśliła pielęgniarka raciborskiego hospicjum Irena Frączek.

– Odznaczeniem zostali uhonorowani już wcześniej założyciele Hospicjum – Lucyna i Marek Rajczykowscy oraz Irena Frączek, jestem dumna, że mogę pracować z takimi osobami i możemy czynić dobro dla państwa i kolejnych potrzebujących – dodała Małgorzata Matusik-Belik. W imieniu pacjentów księdzu gratulowała kwiatami i napisanym przez siebie wierszem Aleksandra Jańska.

Podziękowania za kolejne wydanie książki usłyszała też psycholog hospicjum. – Wykłady nie tylko ważne są dla chorych i rodzin, ale też dla nas, pracowników hospicjum, gdyż kiedy wchodzimy do naszych pacjentów starając się im pomagać też potrzebujemy wsparcia i pomocy, której udziela nam Małgosia – przyznała pielęgniarka Krystyna Wolnik. Książka wydana została dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Raciborzu. Kolejne spotkanie hospicyjne odbędzie się w niedzielę, 8 stycznia.

(ewa)