Sobota, 19 października 2019

imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita

RSS

Syn radnego z polecenia miasta zasiadł w radzie nadzorczej

23.12.2016 07:00 | 7 komentarzy | juk, mak

Syn pszowskiego radnego został członkiem rady nadzorczej Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jastrzębiu–Zdroju. Część radnych zaczęła dopytywać, kto wnioskował o tę kandydaturę. Oliwy do ognia dolał wiceburmistrz Dawid Topol, który zaczął udzielać niejasnych odpowiedzi.

Syn radnego z polecenia miasta zasiadł w radzie nadzorczej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Marcin Gebel, radca prawny i syn pszowskiego radnego Romualda Gebela, został członkiem rady nadzorczej Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej (PKM) w Jastrzębiu–Zdroju.

PKM funkcjonuje jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziały posiada Międzygminny Związek Komunikacyjny (MZK) z siedzibą w Jastrzębiu–Zdroju. Miasto Pszów jest natomiast jednym z członków MZK.

Zmiany personalne

Temat „wypłynął” na październikowej sesji rady miasta w Pszowie. Radny Marcin Grzenia próbował dowiedzieć się, dlaczego Wacław Bargieł, mieszkaniec Pszowa, nie zasiada już w radzie nadzorczej PKM. Z kolei radny Paweł Kołodziej drążył, kto w takim razie go zastąpił? Wtedy z ust wiceburmistrza Dawida Topola padła informacja, że w radzie PKM zasiada obecnie Marcin Gebel i że to zarząd MZK powołał go na to miejsce. – Ale czy ktoś z miasta składał wniosek w tej sprawie? – dopytywał radny Paweł Kołodziej. – Nic mi o tym nie wiadomo – odrzekł wówczas wiceburmistrz. – Może pan to sprawdzić? Czy to człowiek desygnowany przez miasto, czy przypadkowy z castingu? – dociekał radny Kołodziej. Wiceburmistrz zadeklarował, że przygotuje wyjaśnienia na piśmie.

Wiceburmistrz zasłonił się brakiem informacji

Temat zmian personalnych w radzie nadzorczej PKM powrócił na listopadowej sesji. Tym razem o sprawę dopytywał wiceprzewodniczący rady Piotr Kowol. – Miał pan dać odpowiedź, dlaczego dokonano tej zmiany i kto był jej inicjatorem – mówił do wiceburmistrza radny. Dawid Topol nie chciał jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Powołał się na niepełne dane i brak informacji od PKM.

Co na to MZK?

Nasza gazeta skontaktowała się MZK. Zapytaliśmy wprost, czy to miasto Pszów zaproponowało kandydaturę Marcina Gebela do rady nadzorczej PKM. Odpowiedź brzmiała „tak”. – Decyzję w sprawie składu personalnego rady nadzorczej PKM podejmuje Zarząd MZK na wniosek władz konkretnej gminy. W tym przypadku zmiana, o której mowa, nastąpiła na pisemny wniosek burmistrza Pszowa z 18 maja tego roku. Najczęściej władze MZK przychylają się do wniosku i akceptują decyzje gmin. Tak było w tym przypadku – wyjaśnia nam Rafał Jabłoński z MZK.

W Biuletynie Informacji Publicznej MZK jest też opublikowany protokół ze zgromadzenia MZK, które odbyło się 1 czerwca. Czytamy w nim, że do Biura Związku wpłynęło pismo miasta Jastrzębie–Zdrój oraz miasta Pszów. W dokumentach zaproponowani byli kandydaci do nowej rady nadzorczej PKM.

Człowiek na trudne czasy

Dopytywany przez nas wiceburmistrz Dawid Topol przyznał w końcu, że to miasto zaproponowało kandydaturę syna radnego. – Na trudne czasy, które stoją przed Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej w Jastrzębiu, trzeba było znaleźć osobę o możliwie jak najszerszym spojrzeniu – argumentuje decyzję wyboru kandydata Dawid Topol. Pszowski włodarz dodaje również, że za kandydaturą Marcina Gebela przemawiał fakt, że jest radcą prawnym. – Był to kandydat z bardzo wąskiego grona – uzasadnia wiceburmistrz.

MZK jedno, wiceburmistrz drugie

Na stronie internetowej MZK widniej informacja, dotycząca zmian personalnych w radzie nadzorczej, do których doszło 17 czerwca. Czytamy w niej m.in. że „Obecnie zasiadają w tym gronie: Anita Mutwil z Jastrzębia, Wojciech Frank z Jastrzębia, Krzysztof Kisiel z Rydułtów oraz Jacek Kukla i Klaudiusz Muras reprezentujący pracowników PKM. Lada dzień do tego grona dołączy Marcin Gebel z Pszowa, który zastąpi na tym stanowisku Wacława Bargieła, również z Pszowa”. Na sesji listopadowej wiceburmistrz Pszowa jednak temu zaprzeczał. – To nie jest tak, że zakończenie kadencji pana Bargieła zaskutkowało powołaniem pana Gebela – dodał Dawid Topol. Sam Wacław Bargieł sprawy nie chce komentować. Jak nam powiedział, dla niego jest już zamknięta i nie chce do niej wracać.

Syn radnego zaprzecza

Skontaktowaliśmy się z Marcinem Gebelem, który oficjalnie do rady nadzorczej PKM dołączył pod koniec sierpnia. On również dementuje, jakoby miał zastąpić Wacława Bargieła w radzie nadzorczej. – Nie jest to prawda. Notatka, która została zamieszczona na stronie MZK jest błędna. Nie zastąpiłem w żaden sposób nikogo, tylko powołano mnie na nowe, wolne stanowisko – wyjaśnia.

Dodaje również, że na miejsce Bargieła wcześniej została powołana Anita Mutwil z Jastrzębia. Romulad Gebel całą sprawą jest zdegustowany. – W żaden sposób nie wpływałem na decyzje miasta w sprawie kandydatów. Sytuacja w PKM jest bardzo trudna i rada nadzorcza potrzebowała prawnika. Wybór kandydata do rady nadzorczej jest skomplikowany. Kandydat musi spełnić wysokie kryteria. Jestem oburzony dyskusją jaka wynikła w związku z powołaniem mojego syna Marcina do PKM – mówi radny Romulad Gebel.

Justyna Koniszewska, Magdalena Kulok


Wysokość diety członków rady nadzorczej PKM zależy od pełnionej w niej funkcji i kształtuje się na poziomie od 2060 do 2880 zł brutto. Diety co miesiąc są stałe. Członkowie rady spotykają się w zależności od potrzeb – czasami raz w miesiącu, czasami dwa lub trzy razy.

Ludzie:

Dawid  Topol

Dawid Topol

Były wiceburmistrz Pszowa