Poniedziałek, 24 lutego 2020

imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy

RSS

Wodzisław: podwyżka za śmieci coraz bardziej realna

21.12.2016 07:00 | 4 komentarze | mak

Władze Wodzisławia mają problem. System gospodarki odpadami nie bilansuje się. Dlatego miasto bierze pod uwagę podwyżkę stawek za śmieci. Decyzja zostanie podjęta po zapoznaniu się z wynikami analiz.

Wodzisław: podwyżka za śmieci coraz bardziej realna
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Wodzisławiu opłaty od mieszkańców za wywóz śmieci nie wystarczają na pokrycie wszystkich kosztów związanych z gospodarką odpadami. - Szacujemy, że na koniec tego roku będziemy musieli dopłacić do systemu ok. 1,3 mln zł - powiedział prezydent Mieczysław Kieca na konferencji prasowej, która odbyła się 19 grudnia. Tymczasem system powinien się bilansować, dlatego miasto bierze pod uwagę podwyżkę opłat. - Trzeba będzie dokonać analizy i rozważyć, czy nie będą konieczne korekty stawek - dodał prezydent.

Rok temu miasto również musiało dopłacić do systemu. Było to około 900 tys. zł. Nadzieję na poprawę dała pierwsza połowa tego roku. - Spadła liczba wywozów odpadów i system zaczął odrabiać zaległości - tłumaczył prezydent. Druga połowa tego roku przynosi jednak kolejną stratę. - Wzrosła liczba wywozów. Mamy też rosnące koszty, jeśli chodzi o wysypiska - dodał włodarz.

Nie wiadomo, skąd tak nagły wzrost ilości śmieci i których frakcji ten wzrost dotyczy. Miasto będzie próbowało to wyjaśnić. Do tego potrzebne będą dane, które spłyną z końcem tego roku.

Pod uwagę brane jest wyposażenie mieszkańców w osobne pojemniki na popiół. Ponieważ obowiązujący przetarg tego nie przewidywał, takie rozwiązanie byłoby opcjonalne, a nie obowiązkowe. - Byłaby to dodatkowa oferta - zaznaczył prezydent.

W I półroczu 2017 roku stanie się jasne, czy mieszkańców Wodzisławia czeka podwyżka opłat za śmieci, a jeśli tak - to w jakiej wysokości..

Dane nie napawają jednak optymizmem. W przyszłorocznym budżecie wpływ z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi ma wynieść 7,2 mln zł, podczas gdy miasto przeznacza na funkcjonowanie całego system prawie 8,7 mln.

System gospodarki odpadami to duża niewiadoma w budżecie miasta na 2017 rok również z tego względu, że od 1 stycznia Wodzisław przejmie obowiązek odbierania odpadów z nieruchomości niezamieszkałych.

Obecnie w Wodzisławiu stawki za odbiór i zagospodarowanie śmieci to miesięcznie od mieszkańca: 10,80 zł (segregowane) i 18,00 zł (niesegregowane).