środa, 16 października 2019

imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

RSS

Umowa podpisana: blisko 300 mln zł dofinansowania dla Rybnika. Co z Raciborzem?

20.12.2016 16:09 | 9 komentarzy | pm

W Urzędzie Miasta Rybnika podpisana została umowa w sprawie dofinansowania na budowę rybnickiego odcinka drogi Racibórz-Pszczyna.

Umowa podpisana: blisko 300 mln zł dofinansowania dla Rybnika. Co z Raciborzem?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dokument, o dofinansowania na budowę rybnickiego odcinka drogi Racibórz-Pszczyna w wysokości blisko 300 mln zł, sygnowali Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego oraz Piotr Kuczera prezydent Rybnika, w obecności Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorza Wolnika. To największa dotacja unijna w historii miasta i jednocześnie największa dotacja, jaką kiedykolwiek przyznano pojedynczemu projektowi w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

– Budowa przebiegającego przez Rybnik odcinka drogi Racibórz-Pszczyna to skok cywilizacyjny dla naszego miasta. Ta droga to łącznik z aglomeracją ostrawską i katowicką, który umożliwi szybkie połączenie miasta z całym regionem. To również szansa dla rozwoju biznesu, a w efekcie stworzenie nowych miejsc pracy i poprawa komfortu życia - kwestie dla Rybnika priorytetowe – powiedział Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. Przypomnijmy, że rybnicki odcinek liczy 10,22 km, będzie na nim 5 węzłów bezkolizyjnych oraz 13 obiektów mostowych. Łączna wartość projektu to 433 mln zł, planowane zakończenie inwestycji to rok 2019. Podpisanie umowy o dofinansowanie formalnie kończy wieloletni proces starania się o dotację unijną, której odpowiednia wysokość warunkowała rozpoczęcie tej inwestycji, która będzie jeszcze zatwierdzana, w ciągu najbliższych 3 miesięcy, przez Komisję Europejską, jednak w przypadku posiadania pozytywnego raportu IQR jest to w zasadzie formalność. Warto wspomnieć, że na 21 grudnia zaplanowano otwarcie ofert w przetargu na wybór wykonawcy budowy drogi.

– Dzisiejszy dzień potwierdza, że marzenia się spełniają. Rybnik obraca się w kierunku autostrady i zbliża do aglomeracji katowickiej. Stajemy się jednym, coraz bardziej zwartym organizmem. Gratuluję Rybnikowi możliwości realizacji tej inwestycji, a przede wszystkim dobrze i na czas przygotowanego projektu, czego efektem jest najwyższa dotacja unijna przyznana w ramach RPO Województwa Śląskiego – stwierdził marszałek Wojciech Saługa. Przewodniczący Sejmiku Grzegorz Wolnik dodał: – To gigantyczny skok do przodu, nie tylko ze względu na usprawnienia w zakresie komunikacji Rybnika z resztą regionu, również wyjątkowa szansa na otwarcie się dostępu do nowych terenów inwestycyjnych. Można wręcz powiedzieć, że w pewnym sensie autostrada wchodzi do Rybnika. Jadąc dziś z Czerwionki do centrum Rybnika, zajęło mi to 40 minut. Mam nadzieję, że po powstaniu tej drogi, nie będę potrzebował tyle czasu – oznajmił Wolnik.

Marszałek Wojciech Saługa pytany co z odcinkami drogi, które mają przebiegać m.in. przez Racibórz, nie był już tak optymistyczny. – Droga została zaplanowana od Raciborza do Pszczyny. Dziś podpisaliśmy umowę na jeden z odcinków. Wiemy z doświadczeń, że tego typu inwestycje, które nie są budowane za środki państwowe, ale za pieniądze miast i województw muszą być rozłożone w czasie. Cieszmy się z tego co jest, ale myślmy też, co ma być. Najważniejsze, żeby teraz nie wycofać się z tych planów. Przykład Rybnika pokazuje, że jak jest determinacja, dobrze napisany projekt, to w momencie kiedy pojawiają się środki, można je pozyskać. To musi być nauka dla wszystkich. Trzeba być w pełnej gotowości. Dzisiaj pieniądze unijne przeznaczone na drogi powoli się wyczerpują. Ale pamiętajmy, że jedna perspektywa się kończy, druga się zaczyna. Powtórzę, trzeba mieć projekty i być gotowym – kończy Marszałek Województwa Śląskiego.