Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Kultura

Jak zachęcić do czytania?

16.12.2016 07:00 | 0 komentarzy | woj

”Mały miś w świecie wielkiej literatury” to ogólnopolski projekt edukacyjny, który ma na celu promocję czytelnictwa wśród najmniejszych dzieci.

Jak zachęcić do czytania?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zadaniem uczestników jest wybranie misia – maskotki, nadanie mu imienia, przeczytanie mu książeczki i wysłanie w podróż po Polsce. Razem z zabawką wędruje jego dziennik podróży, w którym zapisywane są tytuły przeczytanych książeczek oraz wklejane pamiątkowe zdjęcie opatrzone specjalną dedykacją dla dzieci – właścicieli misia, do których w końcu maskotka wróci.

Modyfikacją tego projektu jest przedsięwzięcie „Gminy czytają małym misiom”, w którym bierze udział ponad 70 gmin z całego kraju. – U nas do projektu przystąpiły wszystkie przedszkola: w Rudach, obydwa przedszkola w Kuźni Raciborskiej, Społeczne Przedszkole w Budziskach oraz oddział przedszkolny w Turzu. Misie będą wędrować między placówkami i zachęcać do czytania, ale także zacieśniać współpracę między naszymi przedszkolami – tłumaczy Sylwia Wojcieska z przedszkola w Turzu, koordynatorka projektu.

Partnerem przedszkoli została Miejska Biblioteka Publiczna w Kuźni Raciborskiej wraz z filiami oraz Biblioteka Szkolna Społecznej Szkoły Podstawowej w Budziskach. Bibliotekarze będą pełnili funkcję listonoszy w wędrówce misiów oraz dodatkowo zachęcą dzieci do czytania.

Uroczysty finał projektu w gminie Kuźnia Raciborska zaplanowano na 9 marca w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął burmistrz Paweł Macha.

Oprac. (woj)