Poniedziałek, 21 października 2019

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Czego boją się radni? Przewodniczący Mainusz nagina prawo

15.12.2016 06:00 | 4 komentarze | ma.w

Szef rady miasta podtrzymał swoje zapowiedzi i nie wpuścił dziennikarzy na spotkanie w urzędzie ws. systemu oświaty po likwidacji gimnazjów. - Jak trzeba to pójdziemy się spotkać do knajpy - zareagował gdy spytaliśmy dlaczego nieformalna pogawędka radnych ma się odbywać w sali kolumnowej magistratu.

Czego boją się radni? Przewodniczący Mainusz nagina prawo
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Działalność samorządu jest jawna - tak głoszą przepisy prawa. Tymczasem przewodniczący rady miasta Henryk Mainusz wspólnie z szefem komisji oświaty Pawłem Rycką postanowili zwołać w urzędzie tajne spotkanie w zamkniętym gronie radnych. Zaprosili nań - za pośrednictwem Biura Rady Miasta - komórki urzędu miejskiego - wszystkich rajców. W spotkaniu wzięli udział - w godzinach swej pracy - prezydent Mirosław Lenk i naczelnik wydziału edukacji Robert Myśliwy.

Gdy dziennikarze Nowin pojawili się w środę 14 grudnia w gabinecie przewodniczącego Henryka Mainusza z zapytaniem o możliwość przyglądania się przebiegowi spotkania radnych, ten oznajmił, że "nie ma takiej opcji". Zapytali o podstawę prawną takiej decyzji Mainusza i zadali to pytanie pisemnie. Ten polecił złożyć pismo w biurze, wpłynęło tam 14 grudnia.

Radni, których pytaliśmy co sądzą o decyzji szefa rady byli nią zaskoczeni. - Zachowujemy się jak Ku Klux Klan, jakaś zamknięta grupa. To przypomina postępowanie mafii - nie przebierał w słowach Piotr Klima. Przewodniczący komisji rewizyjnej Wiesław Szczygielski gdy tylko nas zobaczył mówił: możecie już sobie iść, nie wpuszczą was. Osobiście dziwił się decyzji H. Mainusza.

Ten podkreślał, że obecności mediów sobie nie życzy, że sprawa była omawiana wcześniej i padły tam ustalenia, że rozmowy mają toczyć się bez udziału mediów.

Z naszych wstępnych ustaleń wynika, że spotkanie nie było ani protokołowane, ani nagrywane. Ustalono jedynie, że sprawa reformy będzie dyskutowana na styczniowych posiedzeniach komisji branżowych i sesji. Prawo samorządowe nakazuje aby były dostępne nie tylko dla mediów, ale każdego zainteresowanego. Tak jak spotkanie radnych, na które nikogo poza nimi nie wpuszczono.

Nowiny - pismo do Przewodniczącego Rada Miasta.jpg

Ludzie:

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Paweł  Rycka

Paweł Rycka

Radny Gminy Racibórz.

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz

Robert Myśliwy

Robert Myśliwy

Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu

Wiesław Szczygielski

Wiesław Szczygielski

Strażak PSP Racibórz, były radny Gminy Racibórz