Niedziela, 23 lutego 2020

imieniny: Damiana, Romany, Florentyna

RSS

Kultura

Polskie, śląskie i raciborskie klimaty na Jarmarku

13.12.2016 21:42 | 0 komentarzy | ż

Działające przy Raciborskim Centrum Kultury grupy taneczne i teatralne wystąpiły na scenie Jarmarku Bożonarodzeniowego w Raciborzu.

Polskie, śląskie i raciborskie klimaty na Jarmarku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W sobotę, 10 grudnia, na raciborskim Rynku wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Strzecha Seniorzy. 45 minutowy program, rozpoczął się od pieśni raciborskiej „Płynie Odra”. W kolejności pojawiły się wiązanki i przyśpiewki wodzisławskie, cieszyńskie, śląskie oraz tańce narodowe – Polonez z Mazurem. Seniorom przygrywała kapela pod kierunkiem Henryka Malona. Zespół przygotowali Aleksandra Orłowska, Aleksandra Wengierska i Jakub Rusin. Śpiew w grupie prowadzi Zbigniew Mużelak.

11 grudnia na scenie wystąpił zespół teatralny TETRAEDR, który od wielu lat podtrzymuje tradycję tzw. „Zajść Kolędniczych”, związanych z polskim obrzędem wędrowania po domach z kolędami życzeniowymi.

W repertuarze pojawiły się pieśni z różnych regionów Polski m.in z Mazowsza „Przylecieli tak ślicznie anieli”, z regionu Lubelskiego „Gdy Pan Jezus we drzwi puko”, z regiony krośnieńskiego „Dobryj weczer” i „Oj u poli”. Grupa wiernie odtwarza zapisy tekstowe i melodyczne, zebrane między innymi przez Andrzeja Bieńkowskiego w cyklu „Muzyka Odnaleziona”, ze zbioru Bartosza Gałązki, Kapeli Brodów i Janusza Prusinowskiego.

Na scenie wystąpili: Agnieszka Rajda, Michalina Kowol, Paulina Szincel, Łukasz Czogalik, Marcin Franaszek, Jakub Tabor, Radek Wróbel, Grażyna Tabor.

źródło: RCK