Walka z smogiem! Kominiarz sprawdzi, kto pali śmieci?
Kontrole palenisk prowadzone przez kominiarzy, zakaz palenia flotem i mułem, paragon za opał z doczepioną do niego specyfikacją – to tylko niektóre propozycje rozwiązań, które mają służyć walce o czyste powietrze. A co na to branża górnicza?

O potrzebie walki z zanieczyszczonym powietrzem słyszeliśmy już nie raz. Pytanie tylko, jak to robić skutecznie? Subregion Zachodni Województwa Śląskiego - w skład którego wchodzi 28 gmin, w tym wszystkie gminy powiatu wodzisławskiego - wypracował pakiet rozwiązań, które mają służyć walce ze smogiem. Rozwiązania te są na razie propozycjami, jednak zostały już przekazane pełnomocnikowi rządu ds. polityki klimatycznej, Pawłowi Sałkowi. Subregion ma nadzieję, że zostaną uwzględnione w prowadzonych przez rząd pracach legislacyjnych.
- Subregion wypracował pakiet propozycji ustawowych. Podaliśmy przykłady zastosowania takich rozwiązań w krajach Europy Zachodniej - mówi Mieczysław Kieca, przewodniczący zarządu Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego oraz prezydent Wodzisławia Śl.
Jakie to propozycje? Postaramy się streścić je kilku zdaniach.
Kominiarze, do kontroli!
Żadne miasto ani gmina nie ma tylu strażników, żeby mogli regularnie kontrolować wszystkie posesje pod kątem spalania śmieci. Można więc przenieść zadanie sprawdzania palenisk na służby kominiarskie. Nie zrujnuje to budżetów gmin, a pozwoli na kontrolowanie posesji w ogromnej skali. - W naszym kraju, zgodnie z obowiązującą ustawą, kominy dymowe muszą być kontrolowane 4 razy w roku, w przypadku kotłów gazowych i olejowych – 2 razy. Podczas takiej kontroli kominiarz może ocenić stan instalacji, palenisko, to co jest w nim spalane albo czy w pobliżu są gromadzone śmieci. W przypadku podejrzenia, że na terenie danej posesji dochodzi do nieprawidłowości, kominiarz powiadamiałby odpowiednie organy - wyjaśnia Mieczysław Kieca. - Takie rozwiązanie wprowadzili Niemcy - dodaje samorządowiec.
Kominiarze boją się utraty klientów
Zapytaliśmy o tę propozycję przedstawicieli cechu kominiarzy. Ci mówią oni wprost: - Boimy się, że stracimy klientów. Lepiej, żeby kontrolami zajmowała się straż miejska - uważają. Na takie stawnowisko kominiarzy wpływ mają obecne uwarunkowania prawne. I jeśli prawo nie zostanie zmienione, to kominiarze nie widzą szans powodzenia inicjatywy. - Jeśli przyjdę do klienta, zrobię mu kontrolę emisji spalin, pobiorę próbkę popiołu i wyjdzie, że on spalał coś niewłaściwego, to ja stracę klienta, bo ten sam klient zadzwoni po innego kominiarza. Teraz jest wolny rynek - przyznaje jeden z kominiarzy.
Wzmocnić rolę kominiarzy
Obecnie polskie przepisy dotyczące regularnych kontroli kominiarskich nie są skutecznie egzekwowane. Właściciele nieruchomości bardzo często nie dopuszczają kominiarzy do swoich nieruchomości i czyszczą przewody kominowe samodzielnie lub nie robią tego wcale. Kominiarze są bezradni w tych sytuacjach – pomijają te budynki lub "dogadują" się z właścicielem nieruchomości w zakresie kontroli. - Jest niezbędne, by przepisy umacniały rolę służb kominiarskich, a jednocześnie dawały skuteczne uprawnienia organom kontrolującym ich pracę - dodaje przewodniczący zarządu Subregionu.
W niektórych krajach Europy Zachodniej wprowadzono wręcz, że każdy właściciel instalacji grzewczej na paliwo stałe musi podpisać umowę z zakładem kominiarskim, a kominiarze - oprócz czyszczenia i kontrolowania stanu instalacji kominowej, sprawdzają również świadectwa jakości stosowanego paliwa. Służby kominiarskie prowadzą dokładne rejestry nieruchomości. Stosowane są analizatory spalin z sondą (umieszczaną na wylocie spalin) i na miejscu wstępnie weryfikowana jest jakość stosowanego paliwa.
Srogie kary
W gminach, gdzie kontrole domowych palenisk są prowadzone, zauważono, że niejednokrotnie mandat karny w wysokości do 500 zł jest zbyt mało restrykcyjny. Dlatego postuluje się zwiększenie kary (np. do 1000 zł).
Ludzie:

Mieczysław Kieca
Prezydent Wodzisławia Śl.
Komentarze

45 komentarzy
tarpan ty dalej swoje ... ale dobra dam ci szansę ...... Czytaj spokojnie i ze zrozumieniem CYTUJĘ: "Przepisy zobowiązują również właściciela lub zarządcę nieruchomości do czyszczenia kominów. Mówi o tym § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku" czy ty ten przepis przepis respektujesz, mam głęboko w nogach (byś się nie obraził) twoje małpy twój cyrk ........... i mnie nic do tego po raz kolejny piszę jak cokolwiek złego się stanie w wyniku nie dbania o kominy to odpowiednie służby zainteresują się tym i wierz mi nie będzie to kominiarz, a piszę to bo niedawno była niedaleko mnie akcja gaszenia komina byłą staż i policja i jest dochodzenie ponieważ były to wynajmowane pomieszczenia dla firm i właściciel nie zadbał o komin a wiem to ponieważ jednym z wynajmujących jest mój znajomy i na teraz jest sprawa wyjaśniana przez policję co wyjdzie jeszcze nie wiem jedynie mogę powiedzieć że nikt nie ucierpiał na zdrowiu bo było to w nocy..
nikt@ważny - W kwiestii wyjaśnienia, chodzi mi o to, że policja kontroluje cię na drodze, czy masz zrobiony przegląd auta, natomiast w własnym domu nikt cie nie skontroluje, czy masz zrobiony przegląd kominów i wentylacji, mogą ci więc nagwizdać, bo ten przepis jest martwy. Natomiast kominiarze to naciągacze, bo wiedzą że przepis jest martwy, ale sami chodzą jak żebracy po domach i nakłaniają ludzi do tego, aby im płacili za rzekomy przegląd, a wygląda to tak, że zapalniczką poświeci w szyber, jak jest cug to podpisuje się(nawet pieczątki nie daje) i kasuje. Większość z nich to zwykli oszuści bez uprawnień, tzw przebierańcy, bo prawdziwy kominiarz nie chodzi po domach jak jakiś żebrak po prośbie. Wiem jak na budowach jest, jak chcesz mieć odbiór wentylacji i kominów, to dzwonisz do kominiarza, przejeżdża, robi dokumentację, ogląda, podpisuje się i daje pieczątkę a nie zwykły podpis jak ci oszusty, co po domach chodzą i starych ludzi na kasę naciągają.
nikt@ważny -Ależ ja zgadzam się z tobą, że nie mogę sobie pieczątki podbić w książce kominiarskiej, tak samo jak nie mogę sobie pieczątki zrobić w gazie, jak nie mam uprawnień, to samo nie mogę się bawić w elektryka do główniej skrzynki elektrycznej bo nie mam uprawnień i potrzebuję pieczątki, przecież tego nie kwestjonuje, ale kto mi zabroni samemu wyczyścić komin i dla własnego bezpieczeństwa sprawdzić czy wszystko z kominem jest w porządku. Kwestia jedynie pieczątki i uprawnień, ale nie ma przepisu, który by mi zabraniał samemu dbać o komin.
tarpan i co ?
tarpan ze względu na święta supraski
Kto dokonuje kontroli
Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych powinny przeprowadzać:
- osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim - w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych;
- osoby mające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności - w odniesieniu do przewodów kominowych, o których mowa powyżej, oraz do kominów przemysłowych, kominów wolno stojących oraz kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych.
Ponadto, kontrola może być również przeprowadzona z urzędu. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w razie stwierdzenia nieodpowiedniego stanu technicznego obiektu budowlanego lub jego części - mogącego spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska - nakazuje przeprowadzenie kontroli, a także może żądać przedstawienia ekspertyzy stanu technicznego obiektu lub jego części.
Uwaga! Ekspertyza ta wykonywana jest na koszt właściciela kontrolowanego obiek
Więc ty jako właściciel nie możesz sam siebie kontrolować
tarpan "Ignorantia iuris nocet"
TERMIN !!!!
