Wtorek, 1 grudnia 2020

imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza

RSS

Epidemia na Śląsku:

Groźna choroba dotarła do Polski. Co trzeba o niej wiedzieć?

04.12.2016 07:14 | 3 komentarze | żet

Mowa o afrykańskim pomorze świń. Służby weterynaryjne i epidemiologiczne robią co mogą, by powstrzymać rozprzestrzenianie choroby.

Groźna choroba dotarła do Polski. Co trzeba o niej wiedzieć?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– To jest choroba zwalczana z urzędu. Oznacza to, że państwo ponosi koszty jej zwalczania – począwszy od wypłaty odszkodowań dla rolnika, poprzez utylizację padłych zwierząt, na dezynfekcji gospodarstw kończąc – mówił podczas listopadowego posiedzenia komisji bezpieczeństwa Zbigniew Mazur, Powiatowy Inspektor Weterynarii w Raciborzu. Dlatego też rolnicy, którzy zauważą jakiekolwiek symptomy choroby, powinni bez obaw zgłosić to służbom weterynaryjnym.

Póki co, w Polsce choroba ta występuję w województwie podlaskim oraz częściowo w mazowieckim i lubelskim. Głównym rezerwuarem wirusa afrykańskiego pomoru świń są dziki. Służby od dwóch lat starają się powstrzymać rozprzestrzenianie tej choroby - jak dotąd skutecznie. Wcześniej wirus wywołujący Afrykański Pomór Świń co roku pokonywał 150 km (w kierunku zachodnim). 

Choroba nie jest niebezpieczna dla ludzi, ale jest szkodliwa dla gospodarki – państwa, w których choroba nie występuje, całkowicie zakazują importu wieprzowiny z kraju lub regionu, gdzie potwierdzono obecność wirusa.

Wieprzowina z regionów dotkniętych chorobą oznaczona jest okrągłą pieczęcią służb weterynaryjnych – w odróżnieniu od standardowej – prostokątnej.

(żet)


Afrykański pomór świń - objawy:

  • gorączka
  • sinica uszu, brzucha i boków
  • biegunka (niekiedy krwawa)
  • wypływ wydzieliny z nosa i worka spójkowego

Kontakt do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Raciborzu: tel. (32)415 46 13