Czwartek, 22 kwietnia 2021

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Ryszard Petru o likwidacji przywilejów emerytalnych w górnictwie

01.12.2016 12:21 | 120 komentarzy | żet

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru był gościem porannej audycji "Gość Radia Zet". Mówił o tym, że w polskim systemie emerytalnym nie powinno być grup uprzywilejowanych. Petru zaznaczył, że górnicy powinni tak planować przyszłość, aby "po 15 latach pracy w górnictwie" móc zmienić zawód.

Ryszard Petru o likwidacji przywilejów emerytalnych w górnictwie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Jeżeli ktoś ma być górnikiem i wie jakie są reguły gry, no to się decyduje na taką decyzję bycia górnikiem, po jakimś czasie doszkala się, zmienia pracę, szczególnie, że górnik tak naprawdę dzisiaj ma olbrzymie możliwości pracy w różnych zawodach. Ale chodzi o to żeby to było fair, żeby człowiek wiedział przed rozpoczęciem, jakie są reguły gry, dlatego mówimy, że nie chcemy zabrać nikomu, kto te przywileje nawet po roku uzyskał. Tak samo z rolnikami. Nowo wchodzący już nie powinien być w KRUS tylko w ZUS, wtedy są równe reguły gry dla wszystkich - mówił na antenie Rada Zet Ryszard Petru.

Emerytura górnicza przysługuje osobom, które wykonywaly pracę górnicza stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią przez co najmniej 25 lat (bez względu na wiek). W rozliczeniu lat pracy uwzględnia się również okresy niezdolności do pracy spowodowane wypadkami lub chorobami zawodowymi.

Wysokość emerytury górniczej uzależniona jest od wskaźnika wysokości podstawy oraz przeliczników (np. 1,88 za każdy rok pracy przoedowej i w drużynach ratowniczych, 1,5 za każdy rok pracy górniczej wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy itd.).

Cała rozmowa z R. Petru w Radiu Zet (kliknij TUTAJ).

fot. nowoczesna.pl