Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dwa lata tytanicznej pracy. Wkrótce premiera filmu Raciborska Temida

Rozmowa z Adrianem Szczypińskim o jego najnowszym filmie o raciborskim wymiarze sprawiedliwości - od średniowiecznego kata, przez proces czarownic, terror NKWD i UB, na buntach więźniów w latach 80. XX wieku skończywszy.

Dwa lata tytanicznej pracy. Wkrótce premiera filmu Raciborska Temida

- O czym jest Twój nowy film?

O historii raciborskiego wymiaru sprawiedliwości od średniowiecza do dziś. W większości jest ona oparta o budynki. W filmie zobaczymy historię obu sądów, nieistniejącego aresztu, obecnego zakładu karnego oraz dawnej wieży więziennej zwanej basztą. Będzie to także opowieść o średniowiecznych metodach karnych, kacie, miejscu straceń, procesie czarownic i pochówkach skazańców, odnalezionych rok temu przy Rynku. Z kolei z czasów najnowszych film opowie o latach wojny i powojennym terrorze NKWD i UB w Raciborzu, a także o dwóch buntach w zakładzie karnym z lat 80.

- Co Cię zainspirowało do podjęcia tej tematyki?

Inicjatorem byl kurator sądowy Adam Reszka, pracujący w budynku dawnego poprawczaka. W listopadzie 2014 roku Adam zachwycił się tamtejszą architekturą i za pośrednictwem Wojtka Mitręgi zaproponował, żebym sfotografował i sfilmował ten budynek. Z Wojtkiem produkowaliśmy wówczas film o kościele NSPJ, ale wiedząc o planowanym remoncie byłego poprawczaka, postanowiliśmy zarchiwizować go filmowo. Potem pojawił się pomysł filmu w oparciu o ten materiał. Dołączaliśmy kolejne obiekty, rozbudowywaliśmy zakres czasowy i na tej bazie zaczęliśmy tworzyć dwugodzinny film dokumentalny.

- Jak wyglądała realizacja i ile czasu zajęła?

Cała produkcja zajęła równe dwa lata. Oprócz baszty, na wejście do każdego obiektu potrzebne było zezwolenie. Równolegle trwało zbieranie obsady, szukanie informacji, archiwalnych zdjęć i map, etap zdjęciowy i montaż. Te wszystkie prace działy się w tym samym czasie, ponieważ gdy np. byliśmy w tracie zdjęć w sądach, zaczęliśmy procedury wejścia do zakładu karnego, a trwał już montaż baszty.

- Czy zastosowałeś jakieś nowe rozwiązania techniczne przy tej produkcji?

W filmie jest bardzo dużo zdjęć lotniczych, znacznie więcej, niż w moich poprzednich produkcjach. Poza tym cała reszta jest utrzymana w stylu moich poprzednich filmów.

- Z czego jesteś szczególnie zadowolony w przypadku tego filmu?

Z ponownego zebrania przed kamerą tylu postaci, opowiadających o historii raciborskiej temidy. Mamy historyków (Beno Benczew z IPN-u, Romuald Turakiewicz i Marcin Rezner z raciborskiego muzeum), pasjonatów historii (Paweł Newerla, Ewa Wawoczny), ludzi dysponujących wiedzą i unikalnymi wspomnieniami (architekt Sylwester Potocki, 97-letni Paweł Kołek) pracowników i funkcjonariuszy placówek opisanych w filmie (Andrzej Tomczyk z poprawczaka, Krzysztof Thym i Artur Cegłowski z Zakładu Karnego, były dyrektor więzienia Tadeusz Korecki, prezes Sądu Rejonowego Jacek Lewicki) oraz sędzia Anna Maria Wesołowska.

- Komu poleciłbyś jego obejrzenie?

Wszystkim zainteresowanym historią naszego miasta oraz ciekawym widoków obiektów tak niedostępnych jak dawny poprawczak lub zakład karny.

- Jakie sfery raciborskiej rzeczywistości chciałbyś spenetrować w kolejnych swoich przedsięwzięciach filmowych?

Z Wojtkiem Mitręgą już jesteśmy w trakcie produkcji dwóch kolejnych filmów, które ukażą się odpowiednio w 2017 i 2018. Na następne lata także mamy sporo pomysłów. Szczegółów na razie nie zdradzę.


Premiera filmu "Raciborska Temida" 4 grudnia w Raciborskim Centrum Kultury (godz. 17.00).

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Tytaniczny (83.29. * .82) 30.11.2016 10:28

Ależ patos... A to tylko jakiś tam Racibórz. Jakie miasto, tacy Tytani...

~wess (188.146. * .93) 30.11.2016 08:33

mam nadzieje ze filmy szybko będą udostepnione na internecie, poniewaz duzo nas-raciborzan mieszka poza granicami kraju, a Racibórz wspominamy z utęsknieniem

~wess (188.146. * .93) 30.11.2016 08:33

mam nadzieje ze filmy szybko będą udostepnione na internecie, poniewaz duzo nas-raciborzan mieszka poza granicami kraju, a Racibórz wspominamy z utęsknieniem