Wtorek, 19 stycznia 2021

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Epidemia koronawirusa:

Kurator oświaty zachwycona Festiwalem Perspektyw

22.11.2016 15:26 | 0 komentarzy | żet

Śląska Kurator Oświaty w Katowicach przyjechała do Raciborza na organizowany przez Wydawnictwo Nowiny Festiwal Perspektyw. Była zdumiona tym, co tutaj zobaczyła. Sprawdź, co o imprezie powiedzieli uczestnicy oraz goście.

Kurator oświaty zachwycona Festiwalem Perspektyw
Oficjele z zainteresowaniem oglądali prace wykonane przez uczniów raciborskich szkół średnich. Na zdjęciu dziurkowana dysza z płomieniami unoszącymi się do taktu muzyki. Konstrukcję podziwiają: Ryszard Winiarski (starosta), Urszula Bauer (kurator oświaty), Arkadiusz Gruchot (prezes Wydawnictwa Nowiny), Sławomir Janowski (dyrektor CKZiU nr 2 "Mechanik"), Grzegorz Utracki (wójt gminy Krzyżanowice), Alicja Bartkowiak (dyrektor delegatury kuratorium oświaty w Rybniku).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

FESTIWAL PERSPEKTYW W OPINII UCZESTNIKÓW I GOŚCI

Urszula BauerŚląski Kurator Oświaty w Katowicach

Festiwal Perspektyw to inicjatywa ze wszech miar godna pochwalenia i rozpropagowania. Jest to jeden z lepszych przykładów – jeśli nie najlepszy – jeśli chodzi o formę promocji kształcenia zawodowego. Widać tutaj, co uczniowie mogą osiągnąć z pomocą nauczycieli. Jednocześnie całość przybrano w formę charakterystyczną dla współczesnych mediów. W Raciborzu i powiecie raciborskim wyprzedziliście Państwo pewne trendy i procesy, które my w tej chwili uruchamiamy. Właśnie tutaj powiązanie kształcenia zawodowego z zapotrzebowaniem rynku pracy jest wzorcowe. To powoduje, że każdy absolwent szkoły zawodowej ma perspektywę na zatrudnienie – ma szansę zdobyć zawód, który da mu w przyszłości utrzymanie. Wydaje się, że jest to rozwiązanie modelowe.


Barbara Frankowiczspecjalista ds. personalnychw firmie Eko-Okna

Wspieramy Festiwal Perspektyw ponieważ chcemy wskazać młodym ludziom kierunki kształcenia, które powinni wybrać, aby w przyszłości móc pracować w naszej firmie. Zainteresowanie młodzieży jest bardzo duże, co nas cieszy. Młodzi ludzie pytają nas, jaką szkołę wybrać, dlatego mówimy, że warto uczyć się np. języków obcych, które otwierają okno na przyszłą karierę zawodową. Kierunki logistyczne pozwalają na podjęcie pracy w dziale transportu i logistyki. Z kolei kierunki typowo zawodowe jak ślusarz czy stolarz, pozwalają na podjęcie pracy w produkcji.


Marek Kurpiswicestarosta powiatu raciborskiego

Myślę, że szkoły (liceum plastyczne, technika i szkoły zawodowe – red.) zaprezentowały się bardzo dobrze. Frekwencja przeszła nasze oczekiwania. Byli też uczniowie klas drugich gimnazjum. Choć oni jeszcze nie podejmują decyzji, gdzie pójdą do szkoły, ale zaszczepienie w nich myślenia o kierunkach technicznych i zawodowych z pewnością jest wartością dodaną. Ważne, aby gimnazjaliści wybierali kierunek kształcenia zgodnie ze swoimi oczekiwaniami oraz preferencjami osobowościowymi, tak aby się w nim akceptowali. Ta impreza na pewno przyczyni się do podejmowania racjonalnych wyborów. Trzecioklasiści mają jeszcze sporo czasu do czerwca, aby solidnie przemyśleć ten temat.

O randzie Festiwalu Perspektyw świadczy sama obecność kuratora, a także wójtów i burmistrzów z powiatu raciborskiego. Przekonali się, jak wielkie jest to przedsięwzięcie. Pani kurator była pod bardzo dużym wrażeniem Festiwalu Perspektyw oraz proporcji uczniów uczęszczających do liceów oraz szkół zawodowych i techników. U nas jest to 30% do 70%, podczas gdy w województwie oraz kraju średnio co drugi uczeń szkoły ponadgimnazjalnej jest licealistą. U nas jest inaczej ze względu na silne tradycje szkolnictwa zawodowego oraz jego promocję – to jest kierunek bardzo dobry, który pozwala nam na utrzymanie w szkołach wysokiego naboru z powiatów ościennych – głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, rybnickiego i wodzisławskiego.


Mirosław LenkPrezydent Miasta Racibórz

Rozmach tej inicjatywy wskazuje na to, że warto ją wspierać. Dobry wybór gimnazjalistów, to lepsza przyszłość i funkcjonowanie tych młodych ludzi na trudnym rynku pracy. To jest chyba najważniejsze.

Dokonanie tego wyboru wymaga ogromnej rozwagi, bo ta decyzja podjęta po gimnazjum będzie tą decyzją, która będzie skutkowała na długi okres czasu. To czy idę w kierunku kształcenia ogólnego, czy zawodowego, to jest ten pierwszy dylemat młodego człowieka. Zawsze oczywiście jest możliwość zawrócenia z tej czy innej drogi, bo te kierunku kształcenia są tak projektowane, aby można było po kierunku ogólnym wrócić do kształcenia zawodowego, czy po zawodowym kontynuować naukę na studiach wyższych, ale to trwa trochę dłużej. Więc tym bardziej aby zaoszczędzić czas, warto to rozważyć już teraz.


Agnieszka Buczkowskaspecjalista ds. personalnych w firmie Mieszko

Nasza oferta przeznaczona jest dla osób pełnoletnich. Niemniej możemy tutaj nakierować gimnazjalistów – powiedzieć im czego my poszukujemy jako pracodawca, wskazać sektory, w którym mogą znaleźć zatrudnienie. Obecnie szukamy laborantki, mechaników, elektromechaników, pracowników produkcyjnych, ale też osób do księgowości oraz działu personalnego. Wszystko to rotuje, dlatego nie tylko teraz, ale również w przyszłości będzie szansa na znalezienie pracy w tych działach.


Alicja Pytlik - uczennica Gimnazjum nr 3

Taka impreza jest bardzo atrakcyjna dla młodych ludzi, ponieważ kreuje postrzeganie naszej przyszłości. Możemy zastanowić się nad tym, co chcemy robić w przyszłości. Mnie zainteresowały stoiska chemiczne i fryzjerskie, co wiąże się z moimi zainteresowaniami – kosmetykami, biologią i chemią.


Sabina Musioł - uczennica CKZiU nr 1

Gimnazjaliści interesują się naszym stoiskiem logistyczno-spedytorskim. Pokazujemy im jak przyporządkować odpowiednie ładunki do środków transportu, zabezpieczyć ładunek oraz tworzyć paletowe jednostki ładunkowe. Niektórzy chcą dołączyć do nas, bo to jest przyszłościowy kierunek. Transport odgrywa coraz większą rolę, dlatego nieustannie potrzeba spedytorów i logistyków do organizacji tych procesów. Jeśli chcemy mieć sklepy pełne towarów, to trzeba to wszystko w jakiś sposób dostarczyć, przetransportować. Do tego potrzebne są osoby, takie jak my.


Przejdź na następną stronę, aby dowiedzieć się więcej o Festiwalu Perspektyw oraz ideom, które przyświecają temu przedsięwzięciu.