Piątek, 22 stycznia 2021

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Epidemia koronawirusa:

W tych autobusach naładujesz telefon

18.11.2016 19:00 | 0 komentarzy | tora

Od 9 listopada po drogach powiatu jeździ już część nowych autobusów Międzygminnego Związku Komunikacyjnego, mimo iż umowa zakłada wprowadzenie nowego taboru od stycznia przyszłego roku.

W tych autobusach naładujesz telefon
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prezentacja kilku nowych wozów odbyła się 8 listopada w bazie firmy Kłosok w Wodzisławiu Śl. Autobusy oglądali przedstawiciele MZK oraz miast i gmin powiatu wodzisławskiego, będących członkami Związku. – Wreszcie po Rydułtowach będą jeździły nowe autobusy – zauważył półżartem Marcin Połomski, zastępca burmistrza Rydułtów.

W marcu MZK rozstrzygnął przetarg na obsługę 10 linii na terenie powiatu wodzisławskiego od 2017 roku (łącznie nieco ponad milion wozokilometrów rocznie).

Wybrano konsorcjum firm: Kłosok i A21. Zwycięzca był zobligowany do posiadania 16 nowoczesnych autobusów (pojazdy typu B) i 3 busów (pojazdy typu C). Firma postawiła na czeskie autobusy marki SOR, a także na busy marki Mercedes. – Obecnie dysponujemy 7 autobusami, które są odpowiednio oznakowane i systematycznie będą wyposażane w elektroniczny system obsługi pasażerów. Cztery pojazdy ruszyły na trasę już w środę 9 listopada – mówił Andrzej Kłosok. Według zapewnień właściciela firmy Kłosok kolejne SOR–y będą gotowe do drogi do połowy grudnia.

Autobusy wyposażone są w klimatyzację, a ich silniki spełniają europejski standard emisji spalin EURO 6. Emisja tlenków azotu, węglowodorów, tlenków węgla i cząstek stałych do środowiska jest minimalna. Ponadto są niskopodłogowe i wyposażone w ładowarki USB do telefonów komórkowych i innego sprzętu elektronicznego. Koszt jednego autobusu to ok. 1 mln zł brutto.