środa, 16 października 2019

imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

RSS

Likwidacja gimnazjów coraz bliżej. Rząd przyjął projekty reformy edukacji

09.11.2016 08:20 | 30 komentarzy | ż

- 900 mln złotych zostanie wydanych na skutki reformy oświaty - poinformowała we wtorek minister edukacji narodowej Anna Zalewska - informuje Polska Agencja Prasowa.

Likwidacja gimnazjów coraz bliżej. Rząd przyjął projekty reformy edukacji
fot. premier.gov.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- To jest 900 milionów wprost na skutki reformy. Pojawia się 5 tysięcy dodatkowych oddziałów, dodatkowe etaty. Jednocześnie mamy pieniądze, ponad 300 mln zł wprost dedykowanych i 168 mln zł w rezerwie budżetowej na dostosowanie - powiedziała Zalewska na wspólnej konferencji prasowej z premier Beatą Szydło.

Bez zwolnień?

Zdaniem minister edukacji, reforma oświaty nie powinna wywołać zwolnień wśród nauczycieli. Dodała również, że w ministerstwie trwają działania, które mają ochronić nauczycieli przed niżem demograficznym.

- Mam przeświadczenie, że wszystkie możliwe elementy, które zabezpieczają nauczyciela, zostają wprowadzane. Mam tu silne wsparcie związków zawodowych - dodała.

w tym zmieniających strukturę szkół w Polsce, m.in. likwidujących gimnazja. Chodzi o dwa projekty ustaw: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe.

Szefowa MEN poinformowała, że do projektów (zmieniających strukturę szkół w Polsce, m.in. likwidujących gimnazjach; Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe) przyjętych zostało prawie 100 uwag zaproponowanych przez ministrów, instytucje, stowarzyszenia i związku zawodowe.

Spotkanie minister ze związkami

Anna Zalewska pytana była, czy zamierza się spotkać ze związkami zawodowymi działającymi w oświacie. Zalewska odpowiedziała, że bardzo często spotyka się z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego, Forum Związków Zawodowych i Sekcją Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

- 18 listopada będziemy mieć okazję dyskutować, dlatego, że 18 listopada jest pierwsze posiedzenie zespołu powołanego dzięki pani premier i za przyzwoleniem pani premier, zespołu przy ministrze edukacji, który będzie właśnie zajmował się wynagrodzeniem nauczyciela - poinformowała minister edukacji.

Na 19 listopada zaplanowana jest w Warszawie manifestacja organizowana przez ZNP pod hasłem: "Nie dla chaosu w szkole".

Spotkanie z premier Beatą Szydło?

Premier Beata Szydło pytana była zaś o to, czy spotka się Sekcją Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", która zaapelowała do szefowej rządu o takie pilne spotkanie. Oświatowa "S" na spotkaniu chce przedyskutować propozycje dotyczące pakietu osłonowego dla nauczycieli gimnazjów, w zawiązku z zapowiedzianą likwidacją tych szkół.

Premier zadeklarowała, że jest otwarta na dialog. - Myślę, że pani minister zaprosi przedstawicieli tej Sekcji i wtedy ja, jeśli tylko będę miała czas, to oczywiście również będę się spotykać i rozmawiać - powiedziała.

źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP; wk/Serwis Samorządowy PAP, oprac. żet