Czwartek, 17 października 2019

imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

RSS

Przedszkolaki z Rybnika będą występować na scenie

02.11.2016 15:00 | 0 komentarzy | pm

Już po raz drugi odbędzie się w Rybniku Festiwal Teatrów Przedszkolnych „Sztuka Malucha”.

Przedszkolaki z Rybnika będą występować na scenie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od 3 do 4 listopada na scenicznych deskach Domu Kultury Chwałowice swoje aktorskie talenty zaprezentują przedszkolaki z 9 rybnickich przedszkoli.

W dziecięcym repertuarze znajdą się przedstawienia teatralne inspirowane wierszami Jana Brzechwy, Doroty Gellner oraz innymi utworami literatury dla dzieci. Festiwal Sztuka Malucha ma nietypową formułę, zarówno aktorzy, jak i widzowie znajdują się na scenie.

– Mali artyści prezentują swoje przedstawienia w kameralnej atmosferze, a widownia będąc w bliskim kontakcie z aktorami, lepiej skupia uwagę i intensywniej przeżywa oglądane przedstawienia. Pomiędzy występami poszczególnych grup teatralnych, dzieci mają czas na aktywność ruchową i ekspresje plastyczną, co pozwala na uwolnienie zgromadzonych emocji i ponowne skupienie uwagi na kolejnych prezentacjach – mówią organizatorzy. W festiwalu wezmą udział dzieci z rybnickich przedszkoli nr: 5, 7, 13, 14, 21, 25, 26, 33 i 36.

Poczynania małych aktorów oceniać będzie profesjonalne jury – artyści, pedagodzy teatru – w składzie: Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, Izabela Karwot oraz Mateusz Banaszkiewicz. Nagrodą za sceniczne zmagania będzie spektakl „MiróMagia” w wykonaniu twórców i aktorów teatru PETI, prezentowany dla wszystkich uczestników Festiwalu.

W ramach Festiwalu organizowany jest też konkurs plastyczny „MiróMagia”, którego celem jest zapoznanie dzieci z twórczością hiszpańskiego malarza Joana Miró. Podczas Festiwalu odbędzie się wystawa prac nadesłanych na konkurs.

Sam spektakl „Mirómagia” to barwne i surrealistyczne przedstawienie inspirowane twórczością malarską Joana Miró. Bohaterem spektaklu jest obraz, a w zasadzie jego wyobrażenie o nim, który poprzez swoją magiczną siłę rozbudza nasze zmysły i przedstawia kosmiczny świat snów i eterycznej nocy a zarazem przenosi nas w wyimaginowany świat dziwnych postaci, którym nadaje cechy ludzkie. Można rzec, powołując się na słowa Joana Miró, iż: „Ważniejszy od samego dzieła jest efekt, jaki ono wywołuje. Sztuka może umrzeć, obraz może ulec zniszczeniu. Istotne jest tylko ziarno, które zostało zasiane”.

Organizatorem II Rybnickiego Festiwal Teatrów Przedszkolnych jest Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Edukacyjnych Kulturalny Domek, przy współpracy z Domem Kultury Chwałowice i Miastem Rybnik. Więcej o działalności stowarzyszenia: https://www.facebook.com/kulturalnydomek/