Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Urząd Gminy Nędza "godo po ślonsku". Jest certyfikat

- Zależy nam, żeby mieszkańcy załatwiający w urzędzie swoje sprawy, czuli się swobodnie. Liczę, że ta tabliczka informacyjna już od progu będzie przełamywać bariery - powiedziała wójt Anna Iskała odbierając certyfikat "Gŏdōmy po ślōnsku".

Urząd Gminy Nędza "godo po ślonsku". Jest certyfikat

Żeby certyfikat otrzymać tak naprawdę wystarczy po prostu chcieć. Po przesłaniu formularza zgłoszeniowego do akcji, urzędowi czy każdej innej chętnej jednostce, firmie, czy organizacji, zostaje przekazana symboliczna tabliczka informacyjna. Ma pokazywać klientom, że w danym miejscu posługuje się nie tylko językiem polskim literackim, ale też gwarą, więc nie ma obaw o bariery w komunikacji.

- U nas "godajom" nie tylko osoby starsze. Chcemy, żeby mieszkańcy nie musieli się obawiać, że nie zostaną zrozumiani, jeśli będą posługiwać się gwarą - podkreśla wójt Anna Iskała.

Oficjalne przekazanie tabliczki odbyło się na posiedzeniu Rady Gminy. Wręczył ją Rafał Adamus z Pro Loquela Silesiana Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy.

- Celem akcji Gŏdōmy po ślōnsku jest promowanie używania gŏdki w miejscach publicznych, w tym w sklepach, firmach usługowych, w urzędach, szkołach, placówkach kultury i innych instytucjach – wyjaśnia Rafał Adamus. Od kilku lat zabiega o przyznanie należytego statusu śląskiej mowie.

- Osoby posługujące się gwarą często uważane są za niedokształcone, niekulturalne i źle wychowane. Chcemy z tymi stereotypami walczyć - mówi Adamus. - Tabliczka z logo naszej akcji ma dawać ludziom poczucie bezpieczeństwa, chcemy, żeby wiedzieli, że nikt tu nie będzie na nich krzywo patrzył dlatego, że "godajom" a nie mówią - podkreśla.

- Nasi pracownicy posługują się gwarą swobodnie i myślę, że już wielu naszych gości mogło się o tym przekonać. Mowa śląska ma być powodem do dumy, a nie do wstydu - zaznacza wójt gminy Nędza.

Ludzie

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].