Czwartek, 27 lutego 2020

imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny

RSS

Święty Józef czuwał nad budową nowego kościoła

30.10.2016 13:00 | 0 komentarzy | mak

Budowa kościoła św. Józefa Robotnika w nowych Nieboczowach dobiegła końca. Trwają ostatnie prace związane z montażem wyposażenia i strojeniem organów. Wkrótce wiernych czeka wielkie wydarzenia – otwarcie nowej świątyni.

Święty Józef czuwał nad budową nowego kościoła
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Niewątpliwie historia powstania kościoła jest ewenementem. Budowa trwała zaledwie 1,5 roku. Przebiegała właściwie bez przeszkód. Budowniczy kościoła, ks. proboszcz Mariusz Pacwa, zna powód. – Parafianie modlili się do świętego Józefa, a on czuwał nad wszystkim od samego początku – mówi kapłan.

Kościół czeka na ludzi

Oficjalne otwarcie nowego kościoła nastąpi w połowie listopada tego roku. Będzie wiązało się z zamknięciem i desakralizacją świątyni w starych Nieboczowach. Na poświęcenie nowego kościoła parafianie będą musieli jednak poczekać do września 2017 roku. Powodem jest to, że jeszcze nie wszyscy parafianie przeprowadzili się do nowej wsi. – Zwykle jest tak, że to mieszkańcy czekają na kościół. W tym przypadku to kościół czeka na ludzi – tłumaczy proboszcz.

Mimo że na razie kościół nie zostanie poświęcony, msze święte będą odprawiane. Ksiądz arcybiskup Wiktor Skworc wyda specjalne pozwolenie na sprawowanie liturgii.

Połączyć tradycję z nowoczesnością

Wnętrze kościoła zostało zaprojektowane tak, by scalić tradycję z nowoczesnością. – Zależało mi na tym, by połączyć przeszłość z teraźniejszością, jednocześnie patrząc w przyszłość – podkreśla ks. Mariusz Pacwa.

Do przeszłości nawiązują kopuły wież kościoła. Wybudowano je na kształt tych, które wieńczyły pierwszy drewniany kościółek w starych Nieboczowach z XIV w. (obecnie obiekt ten znajduje się w Parku Etnograficznym w Chorzowie). Co więcej, wieże oraz boczne wejścia do nowego kościoła obite są drewnem z modrzewia syberyjskiego. To również ukłon w stronę tradycji.

Jeśli chodzi o teraźniejszość, to kubatura nowego kościoła zbliżona jest do kubatury świątyni w starych Nieboczowach. – Nowy jest wprawdzie trochę większy, ale staraliśmy się zachować proporcje – mówi budowniczy kościoła. Ołtarze, organy, ambona, chrzcielnica, konfesjonał, droga krzyżowa oraz figury świętych zostały przeniesione ze starego kościoła. Wcześniej poddano je gruntownej renowacji.

Nowoczesność przejawia się w wykorzystaniu zaawansowanych rozwiązań. Zamontowano ogrzewanie podłogowe, klimatyzację, oświetlenie ledowe, monitoring, alarm oraz system wentylacji, który reaguje m.in. na zbyt dużą wilgotność powietrza – automatycznie otwierają się wtedy okna w kościele.