Piątek, 30 lipca 2021

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Grzebanie w śmieciach: stawka 14 zł na już i podwyżki w dzielnicach domków

25.10.2016 07:00 | 3 komentarze | ma.w

Właściciele domów jednorodzinnych mogą zapłacić za śmieci dwa razy więcej niż obecnie, a podatek dla samotnie mieszkających może być nawet o kilkaset procent wyższy. Tak będzie jeśli magistrat wdroży nowy pomysł dotyczący uszczelniania systemu poboru opłat śmieciowych. Urzędnicy mówią wprost o plusach i minusach nowych rozwiązań. Wciąż nie wiedzą jak załatać dziurę finansową spowodowaną brakiem opłat śmieciowych od ponad 6 tys. mieszkańców.

Grzebanie w śmieciach: stawka 14 zł na już i podwyżki w dzielnicach domków
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od ubiegłego tygodnia trwa w urzędzie dyskusja jak rozwiązać problem z poborem opłaty śmieciowej. Po ostatniej podwyżce stawki (z 9 na 12 zł) z systemu wypisało się ponad 1 tys. osób. Włodarze przeprowadzili z podwładnymi prywatne śledztwa. Sprawdzano czy sąsiedzi urzędników zadeklarowali prawdziwą liczbę domowników. Niemal w każdym z przypadków doszło do rozbieżności.

Prezydent Mirosław Lenk, który nie jest zwolennikiem systemu mieszanego (od gospodarstwa, w oparciu o zużycie wody - wypracował go zespół radnych i urzędników) zapoznał dziś radnych komisji budżetu z systemem opartym na danych o powierzchni mieszkalnej. Stosują ją np. w Gliwicach i we Wrocławiu. Ten system niesie ze sobą niebezpieczeństwo, że podwyżki dotkną samotnych raciborzan, w podeszłym wieku. Więcej - jak przyznał prezydent nawet dwukrotnie - mogą zapłacić właściciele domów jednorodzinnych.

Lenk nie jest odosobniony w niechęci do systemu związanego ze zużyciem wody. Protest w tej sprawie złożył "duży zarządca budynków wielomieszkaniowych" o czym prezydent poinformował dziś radnych komisji. Model z wodą zmusi zarządców do dodatkowej pracy przy weryfikacji opłat śmieciowych. Już przy wyborze systemu tzw. pogłownego gdzie każdy raciborzanin jest opodatkowany 12 zł najgłośniejsze protesty płynęły od spółdzielni mieszkaniowych i zarządców wspólnot mieszkaniowych.

W dyskusji w komisji ujawniono, że aktualna stawka śmieciowa w Raciborzu jest za niska i powinna wynosić już w tym roku 14 zł (jest 12 zł).

Radny Franciszek Mandrysz zaproponował by podwyższyć znacząco stawkę za niesegregowane śmieci. Tak Miasto miałoby zaoszczędzić na kosztach składowania odpadów w instalacji do ich segregacji i przetwarzania (RIPOK na Dębiczu). Wiceprezydent Wojciech Krzyżek wyjaśnił jednak, że w RIPOK nie ma znaczenia czy odbiera się tam odpad segregowany czy nie.

Fakty na dziś są takie, że samorząd ponosi koszty obsługi systemu (wywóz śmieciarką; darmowe worki na plastiki, szkło i makulaturę; obsługa administracyjna) i wynoszą one ok. 9,5 mln zł. Mieszkańcy mają wpłacać do systemu 7 mln zł, a podmioty gospodarcze 2,5 mln zł. Obecnie w systemie jest dziura finansowa rzędu 800 tys. zł. Na razie w urzędzie miasta tym się nie martwią, bo dysponują nadwyżkami z poprzedniego poboru opłat. Do połowy 2017 roku problem musi być jednak rozwiązany, bo z aktualnego poboru żadnych nadwyżek już nie będzie.

Wiesław Szczygielski zgłosił wniosek by ulgą w nowym systemie objąć osoby niepełnosprawne wymagające opieki. W systemie z wodą zostaną obarczone bardzo wysokimi opłatami. Jest ich w mieście - według danych OPS - 150. Ulgi w nowym systemie będą miały także rodziny wielodzietne (posiadacze karty Rodzina 3+).

Długa, prawie trzygodzinna dyskusja w komisji budżetu nie przyniosła konkluzji. Radni liczą, że na sesji dowiedzą się więcej na temat promowanej przez prezydenta metody związanej z danymi o powierzchni mieszkalnej. Branżowa komisja gospodarki miejskiej pozytywnie zaopiniowała model opłat w oparciu o zużycie wody, ale uznała go za wymagający dopracowania.

Ludzie:

Franciszek Mandrysz

Franciszek Mandrysz

Radny Gminy Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Wiesław Szczygielski

Wiesław Szczygielski

Strażak PSP Racibórz, były radny Gminy Racibórz

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia