Niedziela, 20 czerwca 2021

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Uczniowie i nauczyciele G5 zwiedzali Belgię [ZDJĘCIA]

24.10.2016 06:00 | 0 komentarzy | ż

Gimnazjaliści poznali historię integracji Europy i powstania Unii Europejskiej.

Uczniowie i nauczyciele G5 zwiedzali Belgię [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W dniach 17-21 października 2016 roku uczniowie i nauczyciele Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu uczestniczyli w wyjeździe do Belgii. Agata Wydra, Emilia Fiegel z klasy IIc, Adam Mazur z IIb i Maciek Małek z klasy IIIa wraz z nauczycielkami panią Beatą Rubin-Jałowiecką i Magdą Pordzik zwiedzali Brukselę i Brugię.

W pierwszym dniu wycieczki młodzież poznała najatrakcyjniejsze miejsca Brukseli, stolicy Królestwa Belgii, siedziby NATO oraz najważniejszych instytucji Unii Europejskiej. Uczestników zachwycił Grand Place, jeden z najładniejszych rynków Europy, na którym króluje wspaniały gotycki ratusz, otoczony XVII-wiecznymi domami cechów kupieckich. Szczególnym obiektem na Grand Place jest Dom Króla, w którym obecnie mieści się Muzeum Miejskie. Uczniowie odwiedzili również inną atrakcję miasta, mianowicie katedrę św. Michała i św. Guduli, która znajduje się niedaleko brukselskiego rynku, na wzgórzu Treurenberg. Nie sposób było pominąć najsłynniejszego symbolu Brukseli Mannekena Pis, czyli figurki sikającego chłopca. Damską część wycieczki zachwycił pasaż św. Huberta, prześliczna galeria, w której dominowały sklepy pełne belgijskich czekoladek, makaroników oraz bez. Dużą atrakcją było zwiedzanie łuku triumfalnego wzniesionego w 1905 roku z inicjatywy króla Belgów Leopolda II wraz z olbrzymim parkiem miejskim. Pierwszy dzień zakończył się kolacją w znanej brukselskiej restauracji Chez Leon, słynącej z przepysznych moulless.

W drugim dniu wyjazdu gimnazjaliści na zaproszenie europosłanki Danuty Jazłowieckiej udali się z wizytą studyjną do Parlamentu Europejskiego. Podczas zwiedzania Parlamentarium gimnazjaliści poznali historię integracji Europy i powstania Unii Europejskiej. Zapoznali się z zadaniami Parlamentu Europejskiego oraz z pracą Danuty Jazłowieckiej, która w Parlamencie Europejskim zajmuje się zatrudnieniem i sprawami społecznymi. Atrakcją wizyty było zwiedzanie sali plenarnej Parlamentu Europejskiego, w którym na co dzień pracuje 751 eurodeputowanych z 28 krajów Unii Europejskiej.

Podczas ostatniego dnia wyjazdu do Belgii młodzież zwiedziła przepiękną Brugię, określaną mianem „Flamandzkiej Wenecji”. Od VII wieku Brugia była obecna na mapach Europy jako najważniejsze centrum handlowe oraz jako miejsce pierwszej europejskiej giełdy. Od XIII wieku należała do związku miast hanzeatyckich. Obecnie Brugia słynie z czekolady, piwa i koronek. Najpiękniejszym miejscem w Brugii jest przecudowna brugijska starówka, która została umieszczona na liście UNESCO. Atrakcją jest również przeprawa przez brugijskie kanały, otoczone starymi domami z kamienia oraz uroczymi małymi mostkami. Na uwagę zasługują także kościoły, szczególnie bazylika przy Burg Square – Heilige Broed Basiliek, Onze Lieve Vrouwkerk z oryginalną rzeźbą Michała Anioła oraz Jerusalem Kerk z przepięknymi witrażami.

źródło: Gimnazjum nr 5 w Raciborzu, oprac. żet