środa, 16 października 2019

imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

RSS

Rzuchowski pałac ma przyszłość

23.10.2016 19:00 | 3 komentarze | eos

W gminie Kornowac wzrok przyciągają nie tylko piękne krajobrazy, ale również takie miejsce, jak w Rzuchowie park z urokliwą przeszłością, w centrum którego znajduje się XIX-wieczny pałacyk.

Rzuchowski pałac ma przyszłość
Pałac po renowacji może wrócić do dawnej świetności, jednocześnie stając się powszechnie dostępny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przed wojną, jego ładne wnętrza zamieszkiwało kolejno dwóch właścicieli Heinrich Himmel, a następnie Joachim von Klützow. Zniszczony po II wojnie światowej, odbudowany został przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej i zaadaptowany na państwowy dom dziecka. Dziś swą architekturą zachwyca, a jednocześnie niepokoi – jak wiele podobnych mu budowli – stanem odbiegającym od dawnej świetności.

Przed około pięciu laty pałacyk przeszedł w posiadanie rybnickiej firmy, która systemem gospodarczym próbuje utrzymać obiekt. Jak zapewnia wójt gminy Kornowac Grzegorz Niestrój pieczę nad nim dzierży konserwator zabytków. To właśnie on wsparł finansowo właściciela przy pracach odwodniających, wykonana została tam opaska wokół budynku oraz izolacja pionowa, chroniąca przed wilgocią. Właściciel natomiast już na własny koszt, przed dwoma laty wykonał dach, dzięki czemu budynek nie zacieka. Na wiosnę natomiast planuje pokryć pałacyk miedzianą dachówką. Ponieważ remont związany jest z ogromnymi kosztami, obecnie właściciel szuka środków zewnętrznych. – Myślę, że w momencie uruchomienia programu rewitalizacji w gminie, a już złożyliśmy wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, będzie można pozyskiwać środki również na prace w pałacyku – mówi wójt.

Początkowo właściciel planował utworzyć tam galerię sztuki i mały pensjonat na piętrze, a poddasze zaadaptować na mieszkanie. Obecnie jednak gotowy jest otworzyć się na potrzeby rynku, który wyznacza ekonomicznie zasadny charakter takich zabytkowych miejsc.

(ewa)

Ludzie:

Grzegorz Niestrój

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.