Czwartek, 21 marca 2019

imieniny: Benedykta, Lubomiry, Mikołaja

RSS

Były sołtys Bukowa honorowym obywatelem

22.10.2016 07:00 | 0 komentarzy | mak

Henryk Czorny z Bukowa otrzymał tytuł honorowego obywatela gminy Lubomia. Radni podjęli decyzję jednogłośnie.

Były sołtys Bukowa honorowym obywatelem
Na ostatniej sesji radni jednogłośnie podjęli decyzję, by Henryk Czorny dołączył do grona honorowych obywateli gminy Lubomia.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rada Gminy w Lubomi nadała Henrykowi Czornemu tytuł honorowego obywatela gminy Lubomia. Tytuł został przyznany w uznaniu zasług za działalność na rzecz promocji i rozwoju gminy. O przyznanie tytułu honorowego obywatela wnioskował wójt gminy Lubomia, Czesław Burek. Podczas głosowania nad nadaniem tytułu rada była jednomyślna.

Górnik, nauczyciel, społecznik

Henryk Czorny jest mieszkańcem Bukowa. Urodził się w 1940 roku. Zawodowo związany był z kopalnią Anna w Pszowie. Najpierw pracował tam jako mechanik, a później jako nauczyciel zawodu górnika. Całe dorosłe życie działa społecznie na rzecz Bukowa i całej gminy. Był sołtysem Bukowa oraz przez sześć kadencji radnym gminy, jedną kadencję członkiem zarządu gminy. – Jako radny walczył o sprawy ważne dla Bukowa, ale zawsze też potrafił zrozumieć interes całej gminy i innych miejscowości – podkreślał na sesji wójt Czesław Burek. Henryk Czorny to także działacz spółek wodnych, OSP Buków oraz Klubu Wypoczynek Buków.

Pomagał w czasie wielkiej powodzi

Dzięki jego zaangażowaniu i pomocy mieszkańców po wielkiej powodzi w 1997 r. w Bukowie szybko i sprawnie odbudowano drogi i obiekty publiczne. Henryk Czorny zaangażował się również w budowę obiektu sportowego LKS Buków, a także w to, by wieś miała dostęp do gazu, telefonizacji i wodociągów. – Jako lider lokalny ma wiele zasług – zapewnił wójt. Za swoje zasługi mieszkaniec Bukowa otrzymał nagrody: Kuratora, Ministra Oświaty, Zarządu Szkolnictwa Zawodowego przy Ministerstwie Górnictwa i Energetyki, a także Złotą Odznakę „Zasłużony dla rozwoju województwa katowickiego”.

(mak)