Czwartek, 9 kwietnia 2020

imieniny: Mai, Dymitra, Dobrosławy

RSS

22.10.2016 07:00 | 0 komentarzy | tora

To pierwsze tego typu miejsce zabaw w powiecie wodzisławskim. Udział w powstaniu ma starostwo powiatowe.

Pokój zagadek już działa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nazywa się Twardy Orzech i mieści się w pomieszczeniach po byłym Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Kubsza 28, obok kawiarni Ostrawa. Pokój zagadek, powszechniej znany jako escape room uruchomiło Stowarzyszenie Razem na Szybiku. Co to takiego?

Odgadnąć, żeby wyjść

Pokój zagadek to nowa forma wspólnego spędzania wolnego czasu, która od kilku lat cieszy się coraz większym powodzeniem i zainteresowaniem. Rodzina, grono przyjaciół, grupa znajomych zostaje zamknięta w pomieszczeniu pełnym zagadek, które należy rozwiązać, by zdobyć kolejne wskazówki, podpowiedzi itd., a w końcu klucz umożliwiający wyjście z pokoju. Oczywiście nie wszystkim uda się wyjść (wtedy z pomocą przychodzi obsługa). Tym większa będzie radość, jeśli ucieczka się powiedzie.

Inny świat

– To fascynująca przygoda wymagająca współpracy, połączenia sił, wyzwolenia sprytu, kreatywności i emocji od wszystkich uczestników. – Istotą tej zabawy jest też zapewnienie możliwości „przeniesienia się” na określony czas do „innego świata”, zmierzenia się z przygotowanymi w nim zadaniami, zagadkami, dzięki czemu można zapomnieć o istniejącym świecie, problemach i odprężyć się zarówno umysłowo, jak i fizycznie – tłumaczy Danuta Hajok, szefowa Stowarzyszenia Razem na Szybiku.

Trzy zagadki

Twardy Orzech to pierwszy tego rodzaju obiekt w powiecie. Tak naprawdę składa się z trzech pokojów zagadek: kosmiczny „Gwiezdny pył”, bajecznie kolorowe „Królestwo kwadratu” i intrygująca „Zapomniana kopalnia”. Pokoje adresowane są głównie do dzieci i młodzieży z dorosłymi opiekunami, ale na dobrą zabawę mogą tu liczyć całe rodziny. Pokoje przeznaczone są dla grup 2–5–osobowych w wieku 6–16 lat z opiekunem. Dodatkowo nad zabawą czuwają pracownicy escape roomu, monitorujący przebieg gry. W Twardym Orzechu można też zorganizować niewielkie uroczystości jak urodziny czy imieniny dziecka. Służy do tego specjalny „pokój urodzinowy”. Na miejscu można ponadto kupić wykonane przez członków stowarzyszenia rękodzieło jak biżuteria czy ozdoby szklane wykonane w pracowni witrażu. Całkowity dochód trafia na działalność pożytku publicznego prowadzoną przez organizację na terenie powiatu.

Pobudzają wyobraźnię

– Zapraszamy do współpracy rodziców, ale również szkoły, świetlice, biblioteki, centra kultury i wszystkie placówki, które cenią sobie niebanalną formę edukacyjnej rozrywki. Nasze pokoje zagadek pobudzają wyobraźnię, kształtują umiejętność logicznego myślenia, odwzorowywania, rozwiązywania rebusów i rymowanych zagadek. Pomagają ćwiczyć pamięć i utrwalać podstawowe wiadomości z zakresu botaniki, algebry, geometrii, astronomii, mineralogii, fizyki. To wszystko dzieje się dzięki scenariuszom gier opartym na zadaniach manualnych i zabawach słownych, tworzonych przez grafików, autorów pokoi zagadek dla dorosłych, pedagogów i psychologa dziecięcego. W pokojach znajdują się zagadki o różnym stopniu trudności, aby każdy z uczestników zabawy znalazł coś dla siebie – zachęca Hajok.

Z pokoju korzystać mogą mieszkańcy całego subregionu. Najbliższy taki punkt znajduje się w Katowicach.

40 tys. na dwa miejsca pracy

Swój udział w powstaniu placówki ma Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu, realizujące projekt Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Subregionu Zachodniego. W jego ramach stowarzyszenie otrzymało m.in. 40 tys. zł na utworzenie dwóch nowych miejsc pracy.

(tora)


Twardy Orzech jest czynny od wtorku do piątku od godz. 13.00 do 19.00, a w soboty i niedziele – od 10.00 do 19.00. Pokoje rezerwować można pod nr tel. 500 344 414 lub 506 934 767 albo mailem biuro@orzechwodzislaw.pl. Więcej informacji o escape roomie można znaleźć na stronie http://orzechwodzislaw.pl lub facebooku: https://www.facebook.com/orzechwodzislaw/