Piątek, 30 października 2020

imieniny: Zenobii, Przemysława, Edmunda

RSS

Więcej pociągów do Katowic i Bohumina. Intercity dużo tańsze

23.10.2016 19:00 | 22 komentarze | tora

Nowy rozkład jazdy pociągów przynosi kilka pozytywnych z punktu widzenia mieszkańców powiatu wodzisławskiego zmian.

Więcej pociągów do Katowic i Bohumina. Intercity dużo tańsze
Ekspres InterCity relacji Warszawa Wschodnia - Ostrava Svinov mija przystanek osobowy Bełsznica (fot. Artur Klimek)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mieszkańcy powiatu wodzisławskiego będą mieli więcej okazji do kolejowych podróży do Katowic, Chałupek czy Bohumina. Dodatkowe połączenia planują uruchomić Koleje Śląskie 11 grudnia wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy pociągów. Rozkład opublikowany został na portalu pasażera.

Na imprezę do Katowic

W porównaniu do obecnego rozkładu liczba połączeń KŚ relacji Katowice – Chałupki wzrośnie z 6 do 8. Będzie też więcej połączeń do Bohumína. Pierwszy pociąg KŚ do Bohumína będzie odjeżdżał z Wodzisławia o godz. 5.47, a ostatni pociąg do Katowic o 22.25. – Dzięki tym połączeniom możliwa będzie całodzienna podróż do Pragi, z przesiadką w Bohuminíe, jak również jazda na imprezę do stolicy województwa, z dogodnym powrotem nad ranem – zauważa Artur Klimek ze Stowarzyszenia Rozwoju Kolei.

Więcej w tygodniu i w weekend

Przechodząc do szczegółów, to w tygodniu pasażerowie zyskają połączenia: do Chałupek o godz. 5.47 i 18.41, do Rybnika o 5.49 i 22.25, do Katowic o godz. 17.06 i 22.25. W weekend z kolei dodatkowo w rozkładzie znajdą się kursy: do Chałupek o godz. 5.47, do Rybnika o godz. 5.49, 19.51, 22.25, do Katowic o godz. 13.15 i 22.25. Do Bohumina od 11 grudnia dojedziemy w tygodniu o godz. 5.47, 9.23 (IC), 11.07, 17.25 (IC) i 18.41, a w weekend o godz. 5.47, 9.23 (IC), 11.07, 15.47, 17.25 (IC) i 18.41. Należy pamiętać, że pociągi, które kończą bieg w Rybniku czy Chałupkach są skomunikowane odpowiednio w kierunku Bohumina, Bielska, Raciborza czy Katowic (w wybranych przypadkach).

Wykorzystać potencjał

Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Śląskich tłumaczy, że zwiększenie liczby połączeń na linii S71 Katowice – Bogumin jest efektem dążeń spółki do zapewniania jak najlepszej oferty pasażerom i wykorzystania potencjału tej linii. – W nowym rozkładzie jazdy praca eksploatacyjna została zwiększona i część z tej dodatkowej puli pociągokilometrów została zaplanowana właśnie na linię S71 – mówi.

Czesi dołożą

Zwiększenie połączeń przez śląskiego przewoźnika spowoduje automatycznie dołożenie kursów przez Czeskie Drahy z Frydka Mistka do Cieszyna. Wynika to z umowy z czeskim przewoźnikiem zakładającej kompensację połączeń. Michał Wawrzaszek zaznacza przy tym, że nowy rozkład jazdy nie jest jeszcze w pełni zatwierdzony. – Może więc ulec jeszcze pewnym zmianom, choć sama ilość połączeń nie powinna ulegać zmianom – dodaje rzecznik.

Stare pociągi przez niezrozumiałe procedury

Szkoda tylko, że wciąż większość połączeń KŚ obsługiwanych będzie przez wysłużone, słabo wyciszone jednostki EN57, z których najstarsza ma ponad 50 lat! Nowsze składy nie mogą być wpuszczone na czeskie tory, ponieważ kupione były przez województwo śląskie z unijnego projektu i z tego powodu mogą poruszać się tylko w granicach województwa.

Taniej w ekspresach

Ciekawie wygląda kwestia połączeń ekspresowych do Warszawy, Ostrawy i Pragi. Liczba kursów PKP IC się nie zmieni. Zmieni się natomiast kategoria pociągów „Porta Moravica” i „Praha” z Ekspres InterCity na Intercity. Przekwalifikowanie oznaczać będzie spadek cen biletów do poziomu Twoich Linii Kolejowych (czyli ekonomicznej marki PKP IC). Z naszych informacji wynika, że za bilet normalny z Wodzisławia do Warszawy Centralnej zapłacimy w przedsprzedaży 45,50 zł, a za studencki około 22,30 zł. Jak mówi Artur Klimek standard pociągów się nie obniży: – Wagony w pociągach IC oferują ten sam komfort, co w pociągach EiC. Co więcej, skróci się czas podróży, bo koleje podwyższają prędkość szlakową na odcinku Rybnik – Katowice Ligota, w dodatku część pociągów pojedzie świeżo wyremontowaną linią przez Tychy – mówi miłośnik kolei.

W dalszym ciągu kategorię EiC utrzyma pociąg Comenius relacji Ostrava–Svinov – Warszawa Centralna – Ostrava–Svinov, który zapewnia pierwsze i ostatnie połączenie ekspresowe z Wodzisławia.

Potwierdzenie w listopadzie

Biuro prasowe PKP Intercity nie było skłonne potwierdzić naszych informacji ani wyjaśnić powodów przekwalifikowania pociągów. – Nowy rozkład jazdy w ostatecznym kształcie zaprezentujemy w listopadzie. Wtedy też będziemy informować również o ewentualnych zmianach w komunikacji międzynarodowej – brzmi odpowiedź.

(tora)