Niedziela, 28 lutego 2021

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

Adam Fudali bez służbowego samochodu. To kolejna szykana pana Kuczery – twierdzi były prezydent

20.10.2016 08:51 | 3 komentarze | pm

Nadal iskrzy na linii Piotr Kuczera – Adam Fudali. Tym razem poszło o samochód służbowy.

Adam Fudali bez służbowego samochodu. To kolejna szykana pana Kuczery – twierdzi były prezydent
Prezydent Piotr Kuczera negatywnie rozpatrzył wniosek Adama Fudalego o dalszą możliwość korzystanie z transportu urzędu miasta
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Adam Fudali, były prezydent Rybnika, pełniąc funkcję przewodniczącego Rady Miasta Rybnika, korzystał, m.in. dojeżdżając na sesję, z transportu Urzędu Miasta. Po tym jak przestał być przewodniczącym, takiego udogodnienia już miał nie będzie. Na swoim profilu FB napisał: – Po ostatniej awanturze w Radzie Miasta, która skończyła się moją rezygnacją z funkcji przewodniczącego, następna szykana ze strony p. Kuczery. Do tej pory korzystałem z transportu Urzędu Miasta jako osoba niepełnosprawna. Mój stan niepełnosprawności postępuje, a p. Kuczera w odpowiedzi na moje pismo o udostępnienie transportu, daje odpowiedź negatywną, chociaż informowałem, że za ten transport sam zapłacę. Mój pobyt w urzędzie odbywa się po godzinach pracy i wtedy jest problem z wejściem do środka. Czy po 16 latach służby dla miasta p. Kuczera z Platformy Obywatelskiej słusznie robi odmawiając mi transportu? Przecież dalej chcę pracować dla miasta – napisał Adam Fudali.

Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta, dlaczego prezydent podjął taką, a nie inną decyzję. W odpowiedzi, dostaliśmy takie pismo: „Pan radny Adam Fudali miał do dyspozycji służbowy samochód i kierowcę w czasie, kiedy pełnił funkcję przewodniczącego rady miasta. Prezydent wyraził zgodę na korzystanie z samochodu z kierowcą do przywozu i odwozu przewodniczącego na sesje i komisje rady miasta. Do przewozu przewodniczącego rady miasta wykorzystywane były różne samochody w zależności od dostępności w danym dniu. Pan Fudali nigdy nie deklarował, że chce pokryć koszty transportu. Dieta, którą otrzymywał jako przewodniczący rady miasta była wypłacana w pełnej, przysługującej mu kwocie 2200 zł (kwota nie podlega opodatkowaniu). Zgodnie z definicją diety radnego, nie jest ona wynagrodzeniem ale rekompensatą za utracone zarobki oraz zwrotem kosztów związanych z pełnieniem funkcji (na podstawie ustawy o samorządzie gminnym art.25 par. 4 i wyroku WSA w Opolu z dnia 7 listopada 2013r.). Nie ma podstaw prawnych regulujących zasady korzystania z samochodu służbowego przez przewodniczącego rady miasta ani przez osoby niepełnosprawne sprawujące funkcję radnego. Zgodę na korzystanie z samochodu służbowego wyraził grzecznościowo prezydent Piotr Kuczera ze względu na pełnienie przez pana Fudalego obowiązków przewodniczącego rady”.

Nawet nie orientując się w zawiłościach prawnych – odnośnie funkcjonowanie rady miasta, czy przepisów dotyczących samochodów służbowych, trudno pozbyć się wrażenia, że ta sprawa mogła, a nawet powinna być załatwiona w sposób bardziej cywilizowany. Nie chce się wierzyć, że dwaj doświadczenie politycy samorządowi, którzy przez wiele lat – razem pracowali na rzecz Rybnika, nie potrafią załatwić tak banalnych rzeczy w ciszy gabinetu prezydenckiego.

Ludzie:

Adam Fudali

Adam Fudali

Przewodniczący Rady Miasta Rybnika

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika