Czwartek, 9 kwietnia 2020

imieniny: Mai, Dymitra, Dobrosławy

RSS

Kasa pusta, więc na drogach niewiele się dzieje

20.10.2016 19:00 | 0 komentarzy | art

Wójt Mirosław Szymanek niezadowolony z polityki drogowej powiatu.

Kasa pusta, więc na drogach niewiele się dzieje
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Nie do końca zgadzamy się z polityką powiatu, dotyczącą dofinansowania zadań na drogach powiatowych przez gminy – powiedział Mirosław Szymanek, wójt Mszany na ostatniej sesji rady gminy. Zwraca uwagę na procedury, które jego zdaniem uderzają w gminy, których nie stać na przekazywanie wsparcia dla powiatu. – Powiat praktycznie nie inwestuje na tych drogach, gdzie do inwestycji nie dokłada się gmina. Wsparcie gmin dla powiatu to dobre rozwiązanie, jeśli dotyczy chodników albo dróg, na które można pozyskać dofinansowanie zewnętrzne. W pozostałych przypadkach sprawia, że gminy owszem wspierają inwestycje na drogach powiatowych i mają później drogi powiatowe w dobrym stanie. Tylko że dzieje się to kosztem inwestycji na drogach gminnych – uważa Szymanek. Dodaje, że gminom do modernizacji dróg gminnych nikt pieniędzy nie dokłada, muszę je naprawiać we własnym zakresie. Zarazem przyznaje jednak, że gdyby sytuacja finansowa gminy była lepsza, to być może jego zdanie na temat polityki powiatu byłoby inne.

Ważny brak dziur, a nie właściciel drogi

Józef Szymaniec, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu wyjaśnia, że realizując inwestycje drogowe, powiat najpierw określa, które zadania są najpilniejsze, a następnie rozpatruje sposób ich finansowania. – Powiat też ma ograniczone środki i najczęściej w pierwszej kolejności realizujemy te zadania, do których gminy same deklarują dofinansowanie. Nie wywieramy żadnego nacisku, ale skoro niektóre gminy chcą dołożyć, to byłoby niegospodarnością z tego nie skorzystać. Trudno podejrzewać, że włodarze gmin przekazują środki na wspólne inwestycje z powiatem kosztem własnych. W tym roku rzeczywiście jest więcej takich powiatowo – gminnych projektów i trzeba się z tego cieszyć, bo mieszkańcy nie zastanawiają się raczej czy droga obok ich domu jest gminna, czy powiatowa, ale czy nie ma w niej dziur – podkreśla Szymaniec.

Problemem zwroty podatku

Mszana jest jedną z tych gmin, które na współpracę z powiatem przekazują najmniejsze środki. W tym roku jest to 150 tys. zł. – Sprawdzałem i okazuje się, że inne gminy przekazują powiatowi od 450 do 700 tys. zł – mówił niedawno radny Łukasz Mura. Szymanek z kolei przypomina, że po zwrotach podatków do GDDKiA oraz JSW S.A. gmina jest uboższa w sumie o około 17 mln zł.

(art)


Utrudnienia przy 1 Maja

W gminie Mszana inwestycje na drogach powiatowych dotyczą głównie chodników. Obecnie toczą się prace związane z przebudową chodnika przy ul. 1 Maja w Mszanie. Remontowane będzie około 370 metrów bieżących chodnika od skrzyżowania z ul. Chabrową, w kierunku centrum gminy. Zostanie również wykonane czoło przepustu na cieku wodnym, zabudowa murków oporowych, obłożenie skarp płytami ażurowymi i montaż barierek zabezpieczających. Kierowcy i piesi muszą liczyć się z utrudnieniami, które mogą się pojawić również w okolicach skrzyżowania ul. 1 Maja ze Skrzyszowską. Rozpoczyna się tam budowa chodnika i wjazdu do powstającego marketu.

Ludzie:

Łukasz Mura

Łukasz Mura

Radny Powiatu Raciborskiego