Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zmiana granic Tworkowa i Bieńkowic - będą konsultacje z mieszkańcami

Planowane zmiany w obrębie granicy dwu sołectw Tworkowa i Bieńkowic, nadal dzielą krzyżanowicki samorząd. Pomimo, że w lutym ubiegłego roku radni wyrazili wolę dokonania takiej granicznej korekty, wrześniowa sesja, gdzie problem ponownie wrócił pod obrady, znów pokazała, że nie ma wśród nich jednomyślności.

Zmiana granic Tworkowa i Bieńkowic - będą konsultacje z mieszkańcami

Zmiany graniczne na obszarze w części zarezerwowanej pod przyszłe budownictwo, wydawać mogłaby się formalnością. Stało się inaczej za przyczyną znajdujących się na tym terenie dwóch zamieszkałych posesji, których właściciele, obecnie tworkowianie, zdecydowanie sprzeciwiają się włączeniu w granice administracyjne Bieńkowic.

Temat odżył, kiedy radni otrzymali projekt uchwały wymagający ponownego wyrażenia zgody na zmiany granic administracyjnych Tworkowa i Bieńkowie oraz podjęcia decyzji co do przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami obu miejscowości. Dodatkowo wójt Grzegorz Utracki wprowadził autopoprawkę dotycząca boiska sportowego LKS Bieńkowice, które geodezyjnie położone jest w Tworkowie, i tam – zgodnie z zaproponowaną korektą – ma pozostać. Do Bieńkowic natomiast powinny zostać włączone tereny budowlane łącznie z dwoma zamieszkałymi domami. Wójt przypomniał, że ich właściciele mentalnie i praktycznie funkcjonują w różnych sferach życia Bieńkowic.

Radni czują się niedoinformowani

– 24 lutego 2015 r. podejmowaliśmy uchwałę w tej sprawie, a na początku stycznia br. Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego uchyla decyzję starosty raciborskiego, wypunktowując błędy formalno-prawne. Zastanawia fakt, dlaczego od stycznia, nikt nas o tym nie poinformował. Mamy koniec września, wracamy do debaty. Nie chcę wchodzić w dyskusję, czy z boiskiem czy bez boiska, ale prosiłbym, aby w przyszłości informować nas wcześniej, zwłaszcza w sprawach, w których nie ma jednomyślności rady – zgłosił zastrzeżenia co do przepływu informacji przewodniczący komisji gospodarczej Adam Machowski.

Sytuację wójt tłumaczył błędami starostwa: – Nie widziałem potrzeby informowania rady o uchyleniu decyzji starosty, ponieważ intencja tej uchwały dalej jest w mocy. Państwo procedują na komisjach, sesjach, nikt z radnych nie pytał na jakim etapie jest sprawa. Obecnie starostwo potrzebuje innej uchwały, ponownie podjętej i dlatego otrzymaliście państwo nowy projekt.

Radny Machowski nieusatysfakcjonowany odpowiedzią, dopytywał: – Czy brak konsultacji społecznych w uchwale, którą podejmowaliśmy wcześniej, to nasze niedopatrzenie, czy starostwa powiatowego? Radca prawny Elżbieta Topór zapewniała go, że ubiegłoroczna uchwala była konsultowana z geodezją starostwa, nie zakwestionował jej również nadzór prawny wojewody śląskiego. – Mam mętlik: najpierw więc podejmuje się uchwałę, a potem przeprowadza się konsultacje, czy na odwrót? – nie odpuszczał radny. – Konsultacje to wymóg formalny, żeby uchwała została podjęta. Nie wracajmy do uchwały, która była procedowana w innym trybie, a więc według innych przepisów prawa kartograficznego i geodezyjnego – starała się uciąć dyskusję prawniczka.

Zmiana granic – usankcjonowanie rzeczywistości

– Tak jak przed rokiem, tak i dzisiaj jestem przeciwny tej uchwale. Wyobraźcie sobie państwo z jednej strony mieszkańca, a z drugiej strony urząd gminy, urząd wojewódzki, urząd powiatowy, a więc cały system, z którym musi sobie on poradzić. Jak ma czuć się ten mieszkaniec w naszej gminie? Staję po stronie mieszkańca i będę głosować przeciwko – zawyrokował radny Andrzej Lipiec.

– Mieszkaniec, pozostaje nadal naszym mieszkańcem, sankcjonujemy tylko jego rzeczywiste funkcjonowanie w sołectwach – tłumaczył wójt. – Miejscowość jest źle oznaczona, tablice z nazwami są przesunięte w głąb sołectwa, stąd nieporozumienie. Takich miejsc nie brakuje w naszej gminie np. w Rudyszwałdzie – przystawał przy swoim radny Lipiec.

Jakie znaczenie będą miały dla radnych konsultacje społeczne, dopytywała Maria Riedel: – Musimy poczekać na wynik konsultacji? A jeśli będzie negatywny? – zastanawiała się.

– Konsultacje nie są wiążące dla organu, jednak będzie je brał pod uwagę. Państwo przegłosowując uchwałę, możecie kierować się wynikiem tych konsultacji – tłumaczyła radca prawny.

Ostatecznie radni większością głosów podjęli uchwałę o konieczności przeprowadzenia z mieszkańcami Tworkowa i Bieńkowic konsultacji, dotyczących zmiany granicy pomiędzy obu miejscowościami.

(ewa)

Ludzie

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].