Czwartek, 17 października 2019

imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

RSS

Droga Pszczyna-Racibórz. Przetarg na budowę ogłoszony

10.10.2016 12:22 | 2 komentarze | pm

Miasto Rybnik ogłosiło przetarg na budowę rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Pszczyna-Racibórz. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 21 listopada.

Droga Pszczyna-Racibórz. Przetarg na budowę ogłoszony
Fot. Wacław Troszka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przetarg obejmuje budowę 10,22 km drogi na odcinku od ronda Raciborskiego w Żorach do ul. Wodzisławskiej w Rybniku. – Mowa o budowie drogi klasy GP (główna przyspieszona) o przekroju 2x2 (dwie jezdnie po dwa pasy ruchu). Trasa będzie całkowicie bezkolizyjna – skrzyżowania z kluczowymi drogami niższego rzędu będą wykonane w formie węzłów. W ramach tej części inwestycji powstanie też 13 obiektów mostowych – 2 mosty i 11 wiaduktów – informuje Agnieszka Skupień, asystentka prezydenta Rybnika.

Zgodnie z harmonogramem zaplanowanych działań, plac budowy oddany zostanie wybranemu w przetargu wykonawcy niezwłocznie po zawarciu umowy. Budowa powinna rozpocząć się wiosną 2017 roku, a jej zakończenie przewidywane jest na koniec 2019 roku. Całkowita wartość inwestycji szacowana jest na 433,7 mln zł, z czego 83 mln zostały zabezpieczone na wypłatę odszkodowań. Na realizację zadania miasto otrzyma dofinansowanie w kwocie 290 mln zł. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Przetarg obejmuje także realizację drugiego zadania – Budowa Drogi Śródmiejskiej na odcinku od ul. Obwiednia Południowa w Rybniku do Węzła Śródmiejskiego. Ta inwestycja finansowana będzie w 100 proc. ze środków własnych miasta i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

– Budowa Drogi Regionalnej Pszczyna-Racibórz to dla Rybnika ogromna szansa – umożliwi rozwój biznesu, przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy, poprawi komfort życia dzięki szybszemu połączeniu z aglomeracjami katowicką i ostrawską oraz odciążeniu centrum miasta od ruchu samochodowego – dodaje Skupień.

Na 17 października przewidziano otwarcie ofert w innym związanym z inwestycją przetargiem na pełnienie funkcji Koordynatora Czynności Nadzoru Inwestorskiego. (inf. UM Rybnik)