Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

Rybnik zaciągnął kredyt. 267 mln zł

05.10.2016 09:22 | 41 komentarzy | pm

Tak naprawdę mamy otwartą linię kredytową, z której możemy skorzystać, ale nie musimy – twierdzi prezydent Rybnika.

Rybnik zaciągnął kredyt. 267 mln zł
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na ostatniej sesji, Rada Miasta Rybnika podjęła uchwałę o zaciągnięciu długoterminowego kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym w wysokości 267 mln zł. Środki z kredytu można przeznaczyć na finansowanie wydatków inwestycyjnych, które nie znajdują pokrycia w planowanych dochodach budżetu miasta - w sektorach: drogi, transport publiczny, budownictwo mieszkalne, edukacja, kultura, sport, środowisko, efektywność energetyczna, rewitalizacja przestrzeni miejskich oraz zarządzanie zasobami miejskimi. Spłata kredytu nastąpi z dochodów własnych budżetu Miasta Rybnika w latach 2021-2046.

– To, że mamy dotację unijną na drogę Pszczyna-Racibórz, to połowa sukcesu. Trzeba było jeszcze znaleźć bardzo duże pieniądze na poziomie naszego budżetu. Chodziło też o to, aby ten pieniądz był tani. I to się udało – tłumaczy Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Twierdzę, że jest wielkim sukcesem naszego Miasta, że zostało wpisane w Program EBI dla Aglomeracji Górnego Śląska. Trzeba pamiętać, że większość inwestycji powstającej na terenie tej aglomeracji, są finansowane z EBI. Nie chciałbym iść w dyskusję, że Miasto się zadłuża. Dzisiaj w procesie inwestycyjnym ważniejsze jest pytanie, na co Miasto bierze kredyt i w jaki sposób będzie go obsługiwać. My otrzymaliśmy bardzo preferencyjne warunki. Tak naprawdę mamy otwartą linię kredytową, z której możemy skorzystać ale nie musimy – tłumaczy Kuczera, który jest przekonany, że dzięki planowanym inwestycjom, głównie drodze Pszczyna-Racibórz, otworzą się nowe przestrzenie dla inwestorów. I to pozwoli wzmacniać stronę dochodową Miasta. Gdy zapytaliśmy prezydenta, czy skorzysta z tej linii kredytowej, odpowiedział, że na pewno podczas budowanie drogi Pszczyna-Racibórz. Tłumaczył jednocześnie, że to nie jest pożyczka na „czarną godzinę”, tylko na inwestycje i otrzymują je samorządy będące w dobrej kondycji finansowej.
Oprocentowanie kredyty, którego spłata miałaby następować w latach 2021-2046, jest na poziomie 2 proc.

O kredycie i EBI

Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją niedochodową wspierającą cele polityki Unii Europejskiej, której udziałowcami są państwa członkowskie UE. Udzielane przez EBI kredyty są obecnie jednym z najtańszych źródeł finansowania na rynku i charakteryzują się długim okresem dostępności i terminu spłaty. Środki z kredytu mają na celu zapewnić Miastu finansowanie programu inwestycyjnego na najbliższe lata, w tym również wkład własny do zadań współfinansowanych środkami zewnętrznymi. Kredyt ten jest częścią Programu Ramowego EBI dla Aglomeracji Górnego Śląska. Uczestniczą w nim, oprócz Rybnika, Katowice, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Sosnowiec, Tychy, Bytom i Ruda Śląska. Projekt dotyczy dziewięciu pożyczek ramowych przeznaczonych dla tych miast Aglomeracji Górnego Śląska. Działanie wspiera rozwój aglomeracji i modernizację infrastruktury, włączając inwestycje zmierzające do połączenia i integracji miast. Projekt przyczyni się do podtrzymania wzrostu gospodarczego miast Aglomeracji Śląskiej poprzez inwestycje w utrzymanie rozwoju społecznego, mobilność i wydajność energetyczną i jest spójny z Kartą Lipską UE, jak również strategią EU2020. Ponadto projekt będzie wspierać lokalną i regionalną sieć drogową, przyczyniając się do obniżenia poziomu natężenia ruchu, zanieczyszczenia i wypadków.

Ludzie:

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika