Niedziela, 7 czerwca 2020

imieniny: Roberta, Wiesława, Ariadny

RSS

Czarny Protest w Raciborzu. 60 osób przeszło ulicami miasta [ZDJĘCIA]

03.10.2016 10:43 | 54 komentarze | żet, OQL

- Robię to z troski o siebie i przyszłość moich córek - mówi Anna Żagiel-Gonsior, organizatorka protestu w Raciborzu.

Czarny Protest w Raciborzu. 60 osób przeszło ulicami miasta [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy jesteś za zaostrzeniem prawa aborcyjnego?

Około 60 osób, głównie kobiet, zgromadziło się w poniedziałek na raciborskim rynku, aby zaprotestować przeciwko projektowi ustawy przygotowanej przez komitet "Stop aborcji". - Wiedziałam, że inne miasta organizują taki protest i uznałam, że my też możemy. Może nie tak głośno i nie tak demonstracyjnie, ale jednak - mówi Anna Żagiel-Gonsior.

Po wykonaniu wspólnego zdjęcia, kilkadziesiąt kobiet w asyście kilku panów przespacerowało się ulicami miasta. Jednym z nich był Wojciech Soroka, członek lewicowej partii Razem. - Rusza mnie to, bo prawo do samodecydowania i wyboru mniejszego zła, to prawo każdego człowieka - wyjaśnił swój udział w proteście. W tym duchu wypowiada się również Anna Żagiel-Gonsior. - Nie będziemy masowo wykonywać aborcji. Rzecz w tym, aby móc decydować o sobie - twierdzi.


Wpisujący się w ogólnopolską akcję protest jest odpowiedzią na projekt ustawy zaostrzającej prawo dotyczące aborcji, który półtorej tygodnia temu został skierowany przez Sejm RP do prac w komisjach. Jednocześnie Sejm RP odrzucił w pierwszym czytaniu projekt liberalizujący to prawo, pod którym podpisy zebrał komitet "Ratujmy kobiety".

Projekt ustawy przygotowany przez komitet Stop aborcji zakłada karę do 5 lat więzienia dla "zabójcy prenatalnego", czyli osoby, która zmusza kobietę do aborcji lub dostarcza jej środki lub usługi aborcyjne, a także wprowadza "równego prawo do życia każdego dziecka, zarówno przed jak i po urodzeniu". Autorzy projektu podkreślają, że nie przewidziano w nim kar dla kobiet, które poroniły. Zezwala również na działania lecznicze, licząc się ze skutkiem śmiertelnym dla dziecka, gdy patologia ciąży nieuchronnie prowadzi do zagrożenia życia matki.