Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Skosztuj „Historii warzonej piwem”

Mało który z mieszkańców zdaje sobie sprawę, że miasto posiada bardzo bogate, bo sięgające średniowiecza, tradycje piwowarskie. 

Skosztuj „Historii warzonej piwem”

Jeszcze w początkach dwudziestego wieku w mieście funkcjonowały dwa browary znajdujące się w rękach wodzisławskich Żydów, a także rozlewnia piwa. Rozwijana na przemysłową skalę produkcja z czasem jednak wyeliminowała małe browary i manufaktury piwa, a zmiany granic państwowych, migracje ludności i związana z tym utrata źródeł pisanych spowodowały, że świadomość tych tradycji niemal zupełnie znikła. Wiedzę o bogatej historii wodzisławskiego browarnictwa i gorzelnictwa przechowywało jedynie wąskie grono entuzjastów lokalnej historii.

Książka „Historia warzona piwem. Rzecz o browarach Wodzisławia Śląskiego. Od średniowiecza do początku XX wieku”, której autorem jest szef wodzisławskiego Muzeum, Sławomir Kulpa, ma szansę zmienić tę sytuację. Na czterdziestu ośmiu stronach autor w przystępny sposób opisuje historię piwa i piwowarstwa na Górnym Śląsku oraz samym Wodzisławiu. Nie brak interesujących historii i ciekawych anegdot. Na przykład o pierwszym piwnym monopolu. Otóż w siedemnastowiecznym Wodzisławskim Państwie Stanowym uprawnionych do warzenia piwa było wyłącznie 71 wodzisławian wyznania katolickiego, którzy otrzymali specjalną dziedziczną koncesję. Pod groźbą surowej kary wsie należące do Wodzisławskiego Państwa Stanowego nie mogły mieć innych dostawców jak tylko owych 71 browarników. Zboże do produkcji piwa mogło zaś pochodzić jedynie ze spichrza właściciela miasta. W dominium obowiązywały również przepisy regulujące kolejność warzenia piwa oraz gwarantujące jakość produktów.

Broszura jest świetnym przewodnikiem po mieście. Dzięki bogatej dokumentacji fotograficznej i topograficznej bez trudu można na własne oczy zobaczyć, w których staromiejskich kamienicach jeszcze przed stu laty warzono w Wodzisławiu złocisty trunek, a także jak prezentowały się i reklamowały wodzisławskie restauracje i knajpy. Już bowiem wtedy na Górnym Śląsku dość rozpowszechniona była biroturystyka.

„Historia warzona piwem” ukazała się nakładem Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. To kolejne wydawnictwo z cyklu „Ciekawostki Powiatu Wodzisławskiego”. Książka jest bezpłatna. Osoby zainteresowane

jej otrzymaniem proszone są o osobisty kontakt z Biurem Promocji Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. przy ul. Bogumińskiej 2 w godzinach pracy urzędu. Warto też pofatygować się do muzeum na wystawę pod tym samym tytułem. Wystawa potrwa do końca września, z opcją wydłużenia na październik.

(tora)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].