środa, 13 listopada 2019

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

Smog mierzony palcem po wodzie, czyli o zanieczyszczeniu powietrza w Raciborzu

01.10.2016 07:00 | 1 komentarz | ma.w

Dane o smogu, jakie docierają z Rybnika czy Wodzisławia, szokują. Czy powietrze Raciborza jest równie zanieczyszczone jak tam? Nie wiadomo, bo u nas mierzy się to równaniem matematycznym, do którego brane są informacje z północy (Częstochowa) i południa Śląska (Beskidu).

Smog mierzony palcem po wodzie, czyli o zanieczyszczeniu powietrza w Raciborzu
Pomiar jakości powietrza prowadzony w ubiegłym roku przez grupę Raciborski Alarm Smogowy (fot. Leszek Szczasny)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Urząd zamówił u ekspertów w zakresie ochrony środowiska nowy program działań ochronnych. Z ich obecności na posiedzeniu komisji gospodarki skorzystał radny Leszek Szczasny. Pamiętał pomiary wykonane przez jego kolegów z NaM-u. Pożyczonym urządzeniem zmierzyli oni, że przekroczenia norm zapylenia w Raciborzu są ogromne. – Czy dane o zanieczyszczeniu z Rybnika są dla Raciborza również miarodajne? – dopytywał. Usłyszał, że Racibórz – ponieważ nie ma tu urządzeń pomiarowych – mierzony jest w formie modelowania. To matematyczny rachunek. Uwzględnia jednak dane z miast północy województwa, jak i miejscowości w Beskidzie. Dzieje się tak, bo nie należą do stref, gdzie dokonuje się mechanicznych pomiarów (np. Górnośląskiej). Z tak wyliczonych równań wynika, że przekroczenia pyłu i ozonu występują. Stopień zanieczyszczenia ostatnio jednak maleje, czemu sprzyjają łagodne zimy.

– Jak tu budować program ochrony środowiska, gdy dane są oparte na metodzie pisania palcem po wodzie – dziwił się radny Szczasny.

Według prezydenta Lenka różnic w poziomie zanieczyszczenia powietrza między Rybnikiem, Wodzisławiem i Raciborzem nie ma dużych. – Musimy przyjąć, że jest u nas tak źle jak u nich. Nasze działania są niewystarczające, ale opierają się na pieniądzach, którymi dysponujemy – wyjawił włodarz.

Mirosław Lenk żałuje, że w Katowicach sejmik „kisi” przepisy czym wolno palić w piecach, a czym nie wolno. – Teraz polityka jest prowęglowa, bo ratuje się górnictwo. Jestem pewien, że w tym roku regulacji sejmikowych jeszcze nie będzie – skwitował.

Pocieszający jest fakt, że tzw. wysoka emisja, pochodząca z dużych zakładów przemysłowych zmalała w ostatnich latach o 30 procent. Z drugiej strony oznacza to, że sąsiedzi trują siebie nawzajem.

(m)

Ludzie:

Leszek Szczasny

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.