Poniedziałek, 14 października 2019

imieniny: Alana, Kaliksta, Fortunaty

RSS

Nowe twarze wśród duchowieństwa Raciborza

18.09.2016 08:36 | 2 komentarze | red

- W kościele katolickim podobnie jest jak w wojsku: ks. biskup wypisuje dekret, jest nowe przeznaczenie, a „szeregowy” ksiądz pakuje rzeczy i rusza na miejsce mu wyznaczone i do zadania, które mu powierzono - pisze ks. Jan Szywalski.

Nowe twarze wśród duchowieństwa Raciborza
Ks. Artur Juzwa (lewy górny róg), ks. Tomasz Fortalski (lewy dolny róg), ks. Piotr Willner (środek), ks. Jan Golba (prawy górny róg), o Makary Karollika (lewy dolny róg).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czasem tam idzie chętnie, z zapałem i radością, ale – niekiedy bywa – zgrzytając zębami. Kościół jest hierarchiczny, wolę biskupa uważa się za przedłużenie woli Bożej. Posłuszeństwo jest konsekwencją ślubu złożonego w dniu święceń, kiedy to pod koniec obrzędów biskup bierze ręce neoprezbitera w swoje dłonie i pyta uroczyście: „Czy ślubujesz mnie i moim następcom cześć i posłuszeństwo? ” „Ślubuję” – odpowiada młody duchowny, świadomy wagi tego słowa, ponieważ tym słowem całą swą przyszłość powierzył woli swego przełożonego. To, że ksiądz jest celibatariuszem, ułatwia nieco sprawę: jest sam, nie musi za sobą ciągnąć rodziny.

Nowi księża w Raciborzu

W tym roku mamy w Raciborzu sporo zmian personalnych wśród duchowieństwa.

Z parafii św. Mikołaja na Starej Wsi odchodzą obydwaj księża wikarzy: ks. Grzegorz Sonnek zostaje proboszczem w Radoszowach pod Kędzierzynem-Koźlem, a ks. Piotr Maciejski jest przeniesiony do Strzelec Opolskich, do parafii Podwyższenia św. Krzyża.

Na ich miejsce przychodzą dwaj nowi duchowni:

Ks. Piotr Willner. Pochodzi z Raszowej pod Górą św. Anny. Urodził się 7.02.1988 r. Praktykę diakońską przed święceniami miał w pobliżu Raciborza w Pietrowicach Wielkich. Święcenia kapłańskie otrzymał w Opolu w 2013 r. Dotychczas był wikarym w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku.

Uważa, że w dzisiejszych czasach bardzo ważne w byciu księdzem jest towarzyszenie ludziom we wszystkich etapach ich życia. Nie można poprzestać tylko na tym, co dzieje się w murach kościoła, ale trzeba z ludźmi być też w ich codziennym życiu. Nie jest to zadanie łatwe, ale w wielu przypadkach tylko w ten sposób można trafić z przekazem wiary do ludzi – szczególnie młodych.

Drugim nowym kapłanem na Starej Wsi jest ks. Jan Golba. Pochodzi z Czarnowąs pod Opolem. Urodzony 7.10.1980 r., został kapłanem w Opolu 26.07.2007 r. Był wikarym najpierw w Kluczborku w parafii MB Wspomożenia Wiernych, a od 2010 r. w Dobrodzieniu. – Pan Jezus układa ścieżkę mego życia – mówi. – On wie najlepiej, kogo i co postawić na tej drodze... Ja mam tylko jedno zadanie: za bardzo Mu nie przeszkadzać. Bardzo cenię osoby niepełnosprawne. Jestem przekonany, że one i ich „cztery kółka” mogą wiele uprosić u Jezusa i Jego Matki. Za bardzo ważny w dzisiejszych czasach uważam sakrament Pokuty. Nie tylko ze względu na odpuszczenie grzechów, ale dlatego, że w tym sakramencie pozwalamy Jezusowi działać w naszych sercach. Dobrze i często powinni spowiadać się przede wszystkim księża, a później i ich parafianie. Wtedy już można tylko czekać na owoce Ducha Świętego. (Ga 5,22)

W parafii Matki Bożej na miejsce ks. Jacka Olewicza przyszedł ks. Artur Juzwa. Pochodzi z Korfantowa. Urodzony 10.07.1987 r., został wyświęcony na kapłana w Opolu 26.05.2012 r. Był przez dwa lata wikarym w Zdzieszowicach, a ostatnio w Głuchołazach w parafii św. Wawrzyńca. Należy do Diecezjalnego Zespołu Nowej Ewangelizacji, jest też związany z Odnową Ducha Świętego. Kilkakrotnie został zaproszony do współorganizowania Inicjatywy Ewangelizacyjnej „Przystanek Jezus” odbywającego się podczas Woodstocku. – Kościół potrzebuje drogi, którą jest Ewangelizacja – mówi. – W ostatnich dniach Papież mówił o parafii, która jest fundamentem, zatem trzeba budzić olbrzyma, który drzemie. Zarazem powołując się na Ewangelię Gaudium papieża Franciszka, przypomina, że „Ewangelizacja jest zawsze nowa, zawsze niesie świeżość, odnowę i ożywienie”. Ks. Artur zajmuje się też teatrem. W Głuchołazach był współorganizatorem dwóch festiwali Teatrów Ulicznych – „Teatr kocha Głuchołazy” (Można zobaczyć na You Tube).

W parafii Najśw. Serca Pana Jezusa nowym kapłanem w miejsce ks. Pawła Czernichowskiego jest obecnie ks. Tomasz Fortalski. Rodem jest z Nowego Lasu, urodzony 3 maja 1982 r. Święcenia kapłańskie otrzymał 26.05.2007 r. w Opolu. Był najpierw wikarym w Kędzierzynie-Koźlu na Piastach w parafii Ducha Świętego, a od 2013 r. w tejże miejscowości w parafii pod wezwaniem św. Zygmunta. Interesuje się muzyką, liturgią, lubi jeździć rowerem i chodzić po górach.

Na Płoni na miejscu o. Ezechiela wikarym został, wyświęcony w tym roku, o Makary Karol Lika. Pochodzi z Wielowsi, urodzony 4.08.1989 r. Do Zakonu Braci Mniejszych wstąpił w 2008 r. Święcenia kapłańskie otrzymał w tym roku w rodzinnej miejscowości. – W moim życiu pragnę odkrywać Boga, realizować to, czego On ode mnie chce, pójść tam, gdzie On mnie posyła.

W parafii będzie posługiwał m. in. jako katecheta oraz będzie zajmował się młodzieżą.

Parafię św. Jana Chrzciciela na Ostrogu opuszcza ks. Mariusz Wajman, który otrzymał nominację na proboszcza w Szklarach k. Otmuchowa. Na jego miejsce przyszedł ks. Jacek Olewicz, dotychczas wikary w parafii Matki Bożej w Raciborzu.

Otoczmy ich wszystkich naszą modlitwą, a gdy poproszą nas o współpracę, nie odmawiajmy, bo Kościołem jesteśmy wszyscy.