Wtorek, 15 października 2019

imieniny: Jadwigi, Teresy, Zoriana

RSS

Nowe Zagrody potrzebują wanien

16.09.2016 19:00 | 0 komentarzy | ma.w

Dostępne jest już opracowanie naukowe sporządzone na potrzeby magistratu przez firmę Intergeo z Mysłowic. Szukała przyczyn podtopień piwnic na Nowych Zagrodach.

Nowe Zagrody potrzebują wanien
Mieszkańcy od lat zmagają się z problemem zalewanych piwnic. Zdjęcie archiwalne
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podtopienia występują na osiedlach w rejonie zamkniętym ulicami: Źródlana, Polna, Łąkowa i Stalowa. By znaleźć przyczynę występowania wody w piwnicach wykonano metrowe odwierty w ziemi oraz pompowano wodę z kanalizacji. Po szeregu badań oraz analizie ich wyników podano do wiadomości, że wpływ na podtopienia może mieć zaprzestanie pompowania wody ze studni miejscowych zakładów pracy – Henkla, PKP i innych. W grę wchodzi ponadto "ingerencja ludzka, naruszenie naturalnych warunków hydrologeologicznych i hydrologicznych".

Specjaliści (Przemysław Gruszewicz, Marta Składowska i Artur Juzaszek) wykluczyli, że powodem zalewania wodą piwnic jest zaprzestanie pompowania wody z ujęcia Bogumińska w Studziennej. Przez dobę pompowano stamtąd wodę i poziom wód gruntowych nie uległ zmianie. Mieszkańcy Nowych Zagród wskazywali, że ich problemy zaczęły się gdy miasto zaczęło czerpać wodę z ujęcia w Strzybniku w 2010 r.

Intergeo radzi miejscowym "odpowiednio zabezpieczyć fundamenty i przyziemie" budynków mieszkalnych. Należy wykonać izolację przeciwwodną w postaci szczelnej wanny z materiałów bitumicznych, papy, membran lub folii.

Urzędnicy chcą zapoznać raciborzan z Nowych Zagród z wynikami badań oraz swymi planami wobec dzielnicy na spotkaniu z prezydentem Lenkiem, w połowie października.

(ma.w)