Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Korozja bywa inspirująca, czyli metaliczne kostiumy Kamila Hali

09.09.2016 15:41 | 0 komentarzy | OQL, OK

Mężczyźni nie tylko potrafią dobrze gotować, ale i świetnie odnajdują się w świecie mody. Młody projektant z Wrocławia Kamil Hala od czterech lat prowadzi własną Pracownię Krawiectwa Artystycznego i podbija serca kobiet kolekcjami, których inspiracją jest otaczający go świat.

Korozja bywa inspirująca, czyli metaliczne kostiumy Kamila Hali
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak sam przyznaje, projektowanie ubrań interesowało go od dziecka, ale wstydził się przyznać, że jako chłopak ma takie zainteresowania. Dopiero w Policealnej Szkole Projektowania Ubioru na dobre mógł się oddać swojej pasji, co zaowocowało zdobyciem dwukrotnego tytułu półfinalisty Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody Off Fashion.

– Nigdy nie robię szkiców. Pracuję zawsze bezpośrednio na manekinie, który jest wykonany z białego lnu i muszę przyznać, że dopiero otwarcie własnej pracowni zmusiło mnie do nauczenia się szycia – tłumaczy pan Kamil, który każdą zaprojektowaną przez siebie rzecz wykonuje własnoręcznie.

Oprócz pracy pochłania go dalsza nauka, którą kontynuuje na studiach magisterskich w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. W świecie mody docenia jej ikony: Yves Saint Laurenta, Christiana Diora i śmiałe kreacje Caroliny Herrery. W Polsce współpracuje z Gosią Przetakiewicz, która tworzy markę La Mania i Martą Robak – mistrzynią świata we fryzjerstwie artystycznym. – Zaprojektowałem kreacje do fryzur Marty, które prezentowały jej modelki na pokazie Modern Classic Festival Hair Fair w Sosnowcu, a w sukniach z mojej kolekcji „Korozja” wystąpiły też uczestniczki konkursu Miss Polski Opolszczyzny – mówi projektant. Toalety zdobią ręcznie wykonane blaszki z miedzi, mosiądzu i aluminium z nadrukiem sublimacyjnym, który imituje korozję. – Moje ubrania są zawsze wzorcowe, a więc szyte na rozmiary modelek 34 – 36. Jeśli jednak znajdzie się klientka, która odbiega od modelowych wymiarów, projektuję na jej zamówienie – wyjaśnia Hala i przyznaje, że mimo zainteresowania oryginalnymi ubraniami, młode dziewczyny rzadko zaglądają do jego pracowni, bo własnoręcznie uszyte ubrania są dla nich zbyt drogie.

Poza projektowaniem odzieży, Kamil Hala angażuje się też w działalność charytatywną. Podarowane przez niego suknie licytowane są na balach dobroczynnych, a zaprojektowane i uszyte dla uczniów ubrania noszą absolwenci specjalnej szkoły podstawowej we Wrocławiu. W ubiegłym roku, w ramach kampanii społecznej PO PSU TA MODA, przygotował stylizacje dla psów, by, jak pisze na swojej stronie „pokazać, że mogą być one obiektem pożądania niczym światowej sławy modelki z największych modowych czasopism”.

28-letni Kamil lubi podróże, które stają się często inspiracją do jego nowych kolekcji. – Pomysły pojawiają się wszędzie i w każdej chwili, dlatego pracuję na okrągło zarywając nieraz nocki. Mam nadzieję, że jeśli tylko zdrowia i sił mi wystarczy, będę mógł robić to co lubię przez całe życie – podsumowuje projektant.

K. Gruchot