Sobota, 21 września 2019

imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita

RSS

03.09.2016 13:00 | 37 komentarzy | tora

Prace nad ustawą o wypłacie deputatu węglowego mimo zapewnień rządu utknęły – uważa poseł Krzysztof Gadowski, który w sierpniu złożył w tej sprawie interpelację do ministra energii.

Ustawa o deputatach utknęła?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dyskusje od stycznia

Poseł przypomina, że 14 stycznia w sejmie zaapelował o konieczność uporządkowania sprawy deputatów z uwagi na jej złożoność. – Deputat węglowy to kwestia, która wzbudza kontrowersje już od wielu lat. Sytuacja zaogniła się w momencie, gdy spółki węglowe popadły w problemy ekonomiczne. Do tego czasu część emerytów i rencistów miała to świadczenie zagwarantowane przez budżet państwa i wypłacane przez ZUS. Wraz z kryzysem, który objął górnictwo poszczególne spółki węglowe zaczęły zawieszać lub likwidować wypłatę ekwiwalentu pieniężnego z tytułu deputatu węglowego – mówi parlamentarzysta. Zadał wówczas konkretne pytanie o plany rządu i prace nad projektem ustawy. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Energii Grzegorz Tobiszowki odparł: – Mamy intencje przygotować wspólnie z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej specustawę, aby objąć jedną regulacją wszystkich uprawnionych.

Prace ruszyły

1 kwietnia nie widząc postępów poseł ponownie złożył interpelację w sprawie deputatu. Resort energii odpisał „prace nad przygotowaniem rozwiązań prawnych, które uregulują zasady realizacji wspomnianego uprawnienia już się rozpoczęły”. W tym samym piśmie padło również zapewnienie, że: „Ministerstwo Energii oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, widząc konieczność uregulowania kwestii prawa do deputatu węglowego, powołały zespół złożony z przedstawicieli obu resortów, który pracuje na przygotowaniem projektu ustawy”.

Kwestia tygodni?

9 czerwca odbyło się pierwsze czytanie oraz debata nad złożonym przez Związek Zawodowy Górników obywatelskim projektem ustawy dotyczącym wypłaty deputatu węglowego. Wszystkie kluby poselskie opowiedziały się za jego przesłaniem do komisji. – W trakcie debaty nad tym projektem Grzegorz Tobiszowski powiedział, że powołany zespół, o którym wspomniałem wyżej przygotował stosowny projekt w formie aktu ustawodawczego i obecnie trwają prace z Ministerstwem Finansów nad zabezpieczeniem w budżecie odpowiednich środków – mówi Krzysztof Gadowski. Na pytanie o termin wprowadzenia ustawy sekretarz stanu odparł: – Właściwie to już w tygodniach liczymy. Co prawda czerwiec się rozpoczął, ale, jak mówię półrocze jest tym terminem, kiedy chcemy, aby nasz projekt dołączył do projektu obywatelskiego. Powinniśmy przed nowym budżetem mieć pełny już projekt, biorący pod uwagę szerszy aspekt emerytur związanych z deputatami, powinien on zostać przyjęty, żebyśmy od 1 stycznia 2017 r. w nowym budżecie mogli mieć już te kwestie zagwarantowane.

Jednak echo

Poseł mówi, że od tego czasu minęły już 2 miesiące, a w kwestii deputatów znowu nic się nie dzieje. Tymczasem do biur poselskich zgłaszają się byli górnicy zainteresowani stanem prac nad ustawą dotyczącą wypłaty ekwiwalentu. W ostatnich dniach padły decyzje o przekazaniu kolejnych kopalń do SRK S.A., więc liczba uprawnionych do deputatu stale się zmienia.

(tora)

Ludzie:

Krzysztof  Gadowski

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm