Sobota, 10 kwietnia 2021

imieniny: Małgorzaty, Michała, Makarego

RSS

09.08.2016 11:29 | 0 komentarzy | red

Lato to czas, który sprzyja aktywności fizycznej, więc osoby z wadami wzroku szukają wtedy profesjonalnych okularów sportowych. Jakimi parametrami powinny się charakteryzować?

Okulary na start
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pierwsze, co przychodzi na myśl, to lekkość – by nie przeszkadzały nawet w najbardziej aktywnych sportach, trwałość – by nie uszkodziły się przy ewentualnym upadku, funkcjonalność – by zapewniały korekcję wad wzroku w ekstremalnych warunkach, a często także estetyczny wygląd – by stanowiły idealne dopełnienie wakacyjnych stylizacji.

Punktem wyjścia przy wyborze okularów sportowych powinna być oprawa okularowa – lekka, trwała, odpowiednio wyprofilowana, dopasowana do rodzaju uprawianego sportu i przede wszystkim do anatomii użytkownika. Ale oprawa to tylko jeden z elementów okularów, drugi to zamontowane w niej soczewki. Podobnie jak w oprawie, lekkość i trwałość to bardzo istotne parametry okularowych soczewek sportowych, ponieważ znacząco wpływają na komfort ich użytkowania w nietypowych okolicznościach.

W przypadku okularów sportowych niezmiernie ważne jest ich odpowiednie dopasowanie tak, by przylegały do twarzy zabezpieczając przed wiatrem, kurzem, gałęziami czy owadami. Często efekt maksymalnej ochrony uzyskuje się poprzez łukowe zgięcie opraw okularów. Kluczowe jest wtedy takie wykonanie soczewki, aby pomimo „zakrzywienia” gwarantowała szerokie pole wyraźnego widzenia na każdą odległość.

Okulary podczas uprawiania sportu – i to nie tylko latem – muszą chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Przy słonecznej pogodzie powinno się używać soczewek o ciemnym zabarwieniu, a gdy jest pochmurno – o jasnym. Im większe soczewki i większa krzywizna oprawy, tym mniej promieni UV przedostaje się do oczu z góry i z boku okularów. To dlatego właśnie okulary sportowe idealnie dopasowane są do twarzy – w ten sposób oprócz najlepszej ostrości widzenia, zapewniają także najwyższą ochronę dla oczu. Oczywiście każde okulary sportowe wybierać należy z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji użytkownika, rodzaju uprawianego sportu, częstotliwości treningów, intensywności i warunków użytkowania samych okularów.

Szymon Grygierczyk, ekspert firmy Hoya Lens Poland