środa, 20 lutego 2019

imieniny: Leona, Ludomiła, Lubomira

RSS

Powódź błyskawiczna w Brzeźnicy [komentarz synoptyka]

29.07.2016 07:30 | 0 komentarzy | (q)

W środę w zachodniej części powiatu raciborskiego w godzinach wieczornych na skutek intensywnych opadów burzowych na jednym z cieków wodnych wystąpiło zjawisko powodzi błyskawicznej (ang. flash flood)

Powódź błyskawiczna w Brzeźnicy [komentarz synoptyka]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W omawianym okresie region znajdował się w obszarze lekko obniżonego ciśnienia w wilgotnej i gorącej masie powietrza pochodzenia zwrotnikowego napływającej z kierunków południowo-wschodnich. W godzinach popołudniowych maksymalna temperatura powietrza w Raciborzu wyniosła 28,3°C. Wieczorem nastąpił wzrost zachmurzenia aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i burz.

Najbardziej aktywne burze wystąpiły w pasie Brzeźnica-Łubowice-Grzegorzowice w gminie Rudnik. Liczne i dobrze zorganizowane burze przemieszczały się z południa na północ regionu. Burze rozwijały się w środowisku bardzo chwiejnej i wilgotnej masy powietrza, gdzie maksymalna wodność troposfery sięgała około 40 mm. Dodatkowym mechanizmem wspierającym rozwój konwekcji była obecność lokalnej linii zbieżności. Duży zapas wilgoci połączony ze słabym przepływem w profilu pionowym skutkował bardzo wolnym przemieszczaniem burz, co w konsekwencji znalazło przełożenie na dużą wysokość opadu w części regionu. W ciągu godziny wysokość opadu wyniosła od 20 do 30 mm/ m kw powierzchni. Ulewny, a nawet nawalny opad deszczu przyczynił się do szybkiego i dosyć sporego spływu powierzchniowego w obrębie małego cieku wodnego, powodując jego maksymalne napełnienie, a następnie wylanie.

Opracowanie: Meteo Project