Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Gdy MZB remontuje to sąsiad się irytuje

14.07.2016 19:00 | 0 komentarzy | ma.w

Tomasz Kuryłowicz z ul. Czekoladowej w Raciborzu uważa, że MZB wpierw powinno zająć się obiektami komunalnymi i tymi, gdzie we wspólnotach dominuje Miasto. Jego zdaniem urzędnicy powinni remontować swoją siedzibę dopiero gdy poprawi się stan sąsiednich kamienic.

Gdy MZB remontuje to sąsiad się irytuje
Tomasz Kuryłowicz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wart 300 tys. zł remont siedziby Miejskiego Zarządu Budynków irytuje lokatorów sąsiednich kamienic komunalnych. Pokazują zaniedbane klatki schodowe, które ich zdaniem są pilniejszym zadaniem niż ocieplanie urzędowych obiektów.

Społecznik Tomasz Kuryłowicz, który zasłynął zaangażowaniem w budowę placu zabaw przy ul. Czekoladowej (pierwszy z inicjatywy mieszkańców w zasobie MZB i wspólnot) oprowadza nas po klatkach schodowych kamienic. Przypomina ile starań kosztowało go doprowadzenie do remontu klatki budynku, w którym mieszka. Wskazuje też sypiący się tynk w dwóch klatkach obok. – Schody są tu tak zniszczone, że każdy boi się, że zaraz się zawalą – ocenia sceptycznie.

Kuryłowicz prowadzi intensywną korespondencję z MZB. W lipcu 2014 roku urzędnicy napisali, że „podejmą działania zmierzające do termomodernizacji budynków”. Minęły dwa lata i jedyne czego doczekali się lokatorzy to remont siedziby MZB. Pan Tomasz przypomina sobie jak wprowadził się na Czekoladową. Było to 5 lat temu. – Niedługo po tym, przy wejściu do kamienicy runął mi na głowę kawałek elewacji. Od tamtej pory uważam na głowę za każdym razem – podkreśla lokator. Według niego standard budynków komunalnych niewiele różni się, od gorszych z definicji, obiektów socjalnych. – Ale czynsze są u nas wyższe – zauważa.

W MZB zapytaliśmy o zakres remontu budynku przy Batorego 8 gdzie mieści się siedziba zarządu. To kompleksowa termomodernizacja budynku i wymiana instalacji c.o. Oświetlenie zostanie wymienione na ledowe. Koszt inwestycji oszacowano na 300 tys. zł. Pieniądze daje Unia Europejska (85% nakładów).

W kolejce do remontu czeka na środki unijne kilkanaście budynków, dla których przygotowano dokumentację techniczną termomodernizacji. – Konkursy mogą być ogłoszone w każdej chwili – mówi Andrzej Migus szef MZB. Jeśli chodzi o remonty miejskiego zasobu mieszkaniowego w tym roku, to poza konkursami na środki z Brukseli, MZB planuje wydać nań ponad 4 mln. zł. – Aktualnie nie podam rozbicia na poszczególne nieruchomości. Planujemy odtworzyć elewację budynków Michejdy 34 i Głubczyckiej 11 – podsumowuje A. Migus.

(ma.w)