środa, 28 października 2020

imieniny: Szymona, Tadeusza, Judy

RSS

Ile wydasz na ślub, czyli fakty i ciekawostki polskich wesel [INFOGRAFIKA]

26.06.2016 08:00 | 1 komentarz | (q)

Ponad 300 osób z całej Polski wzięło udział w organizowanym w kwietniu 2016 roku Ogólnopolskim Badaniu Nowożeńców. Młode pary pytane były o różne aspekty dotyczące organizacji ich ślubu i oceny podjętej decyzji. Sondaż zorganizowała Grupa Portali Weselnych.

Ile wydasz na ślub, czyli fakty i ciekawostki polskich wesel [INFOGRAFIKA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Narzeczeni organizując ten wyjątkowy dzień stoją przed wieloma trudnymi decyzjami: termin letni czy zimowy, pamiątka w formie zdjęć czy filmu, orkiestra czy może DJ? Takich dylematów jest naprawdę dużo, dlatego postanowiliśmy zapytać nowożeńców o ich doświadczenia, które mogą okazać się cenne dla przyszłych par młodych – wyjaśnia cel badań Natalia Rydzoń z redakcji fotograf-wesele.pl, należącej do Grupy.

Duże wydatki i długie przygotowania

Kwota, jaką należy przeznaczyć na zorganizowanie ślubu i wesele oscyluje zwykle w granicach 20-40 tys. złotych, choć są pary, które na ten cel zdecydowały się przeznaczyć nawet do 60 tys. złotych (około 25% ankietowanych). Była również taka grupa nowożeńców (5%), którym tą wyjątkową imprezę udało się zorganizować wydając do 10 tys. złotych. Aby nieco zmniejszyć wydatki związane z wyżywieniem lub noclegami, niektóre pary zapraszają swoich bliskich bez ich pociech (18%). Są jednak takie miejsca w Polsce, gdzie taka oszczędność nie wchodzi w grę.

Są jednak regiony takie, jak na przykład Śląsk, gdzie 91% par nie wyobraża sobie tego dnia bez pociech swoich gości. Potwierdza to opinię, że mieszkańcy tego regionu są bardzo rodzinni i tradycyjni – podsumowuje zebrane dane Natalia Rydzoń z redakcji fotograf-wesele.pl.

Ponadto długość przygotowań to w większości ponad rok. 95% par zdecydowało się podjąć tego zdania samodzielnie. 5% skorzystało z usług ślubnego konsultanta i jest to liczba niemal pięciokrotnie większa, niż w poprzednich latach.

Ślub w lato

Najwięcej ślubów w 2015 roku odbyło się w sierpniu. Popularny jest również czerwiec i wrzesień. Wnioskować można, że Polacy lubią, gdy jest ciepło. Jednak nie tylko korzystna pogoda jest ważnym powodem. Istnieje bowiem przesąd, który mówi o tym, ze małżeństwa należy zawierać w miesiącach, które w nazwie posiadają literkę "r". Ma to albo przynieść szczęście młodej parze. Co ciekawe, w kilku regionach Polski wierzy się, że uchroni to również przyszłe potomstwo przed wadą wymowy. Przesąd ten głosi również, że literka "r" niekoniecznie musi występować w Polskiej nazwie miesiąca, więc styczeń (January) również może się wydawać odpowiedni, jednak tylko 1,5% ankietowanych zdecydowało się na ślub właśnie wtedy.

Po ślubie wszystko się zmienia na gorsze

Aż 90% ankietowanych zaprzecza temu etosowi i na rok po ślubie nadal utrzymuje, że zawarło związek małżeński z miłości. Tylko 6% żałuje takiej decyzji. W porównaniu z poprzednimi latami zmieniły się też pobudki do zawarcia związku małżeńskiego. Co ciekawe tylko 3% zdecydowało się na ten krok z powodu nieplanowanej ciąży. Najczęściej (50%) powodem była chęć założenia rodziny lub potrzeba bliskości (18%).

1 zł dla Fundacji DKMS Polska

Grupa Portali weselnych za każdą wypełnioną ankietę przekazała 1 zł na Fundację DKMS Polska. Miało to zachęcić ludzi do wzięcia udziału w badaniach.

W tym roku postanowiliśmy wesprzeć Fundację DKMS Polska, której głównym celem jest znalezienie dawców komórek macierzystych oraz szpiku dla osób potrzebujących. Działacze zajmują się również wsparciem dla chorych oraz propagowanie wiedzy związanej z tematem nowotworów i walką z nimi – mówi Natalia Rydzoń z redakcji fotograf-wesele.pl.