Poniedziałek, 24 lutego 2020

imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy

RSS

Biskupi czterech diecezji chcą zakazu handlu w niedzielę. Apelują o zbieranie podpisów

21.06.2016 05:59 | 112 komentarzy | ż

O poparcie akcji zbierania podpisów ws. niedzieli wolnej od handlu zwrócili się hierarchowie z diecezji: gliwickiej, opolskiej, sosnowieckiej i archidiecezji katowickiej.

Biskupi czterech diecezji chcą zakazu handlu w niedzielę. Apelują o zbieranie podpisów
Abp Wiktor Skworc
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy popierasz zakaz handlu w niedziele?

Komunikat biskupów zostanie odczytany w kościołach diecezji gliwickiej, opolskiej, sosnowieckiej i archidiecezji katowickiej w najbliższą niedzielę. Pasterze czterech diecezji poinformowali w nim, że zarejestrowano Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, który tworzą różne podmioty życia społecznego, m.in. związki zawodowe - z "Solidarnością" na czele - oraz organizacje branżowe pracodawców i pracobiorców.

Biskupi zwracają uwagę, że postulowana w projekcie regulacja prawna bierze w obronę około 1,3 mln osób, szczególnie kobiet, pracujących zawodowo w niedziele oraz dni świąteczne, oraz pośrednio podkreśla wartość niedzieli jako dnia wolnego od pracy.

- Mając na uwadze powyższe przesłanki i zachowując w pamięci próby zawłaszczenia i niszczenia niedzieli oraz jej wartości kulturowej - jako pasterze naszych diecezji - zwracamy się do Was z prośbą o poparcie tej inicjatywy ustawodawczej poprzez podjęcie akcji zbierania podpisów - czytamy w dokumencie podpisanym przez metropolitę katowickiego abp. Wiktora Skworca oraz biskupów Jana Kopca z Gliwic, Andrzeja Czaję z Opola i Grzegorza Kaszaka z Sosnowca.

- Liczymy na wsparcie akcji przez duszpasterzy oraz wiernych świeckich tworzących Parafialne Rady Duszpasterskie i zaangażowanych w katolickie wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia, a także w Parafialne Zespoły Caritas - dodali biskupi.

Zwrócili też uwagę, że jeśli inicjatywa ustawodawcza znajdzie mocne poparcie społeczne, może prowadzić do odzyskania niedzieli - "Bożej i naszej". Przypomnieli, że to myśl z zawołania utrwalonego w społecznej świadomości podczas stanowych pielgrzymek mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

Postulat zniesienia niszczącego więzi rodzinne - bo m.in. pozbawiającego możliwości rodzinnego świętowania niedzieli - czterobrygadowego systemu pracy w kopalniach był jednym z podnoszonych podczas strajków w śląskich kopalniach w 1980 r. Podczas pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich - jednego z największych wydarzeń religijnych na Śląsku - sformułował go biskup katowicki Herbert Bednorz, mówiąc: "Niedziela jest Boża i nasza".

źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP, mp/Kurier PAP, oprac. żet

Ludzie:

Andrzej  Czaja

Andrzej Czaja

Biskup diecezjalny opolski.