Niedziela, 21 kwietnia 2019

imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada

RSS

Naukowi badacze bajek

16.06.2016 20:16 | 0 komentarzy | kama

Pracownia Plastyczna GiR-a z Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku od 11 do 14 czerwca reprezentowała nasze miasto i Polskę na IV Międzynarodowym Charytatywnym Festiwalu Bajek we Lwowie.                         

Naukowi badacze bajek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na zaproszenie organizatora Andrzeja Sendeckiego, dyrektora artystycznego Centrum Kulturalno-Artystycznych Inicjatyw we Lwowie, Karolina Bernacka, Agata Skrzypiec, Klaudia Wysiadecka i Natalia Kurzyńska, pod opieką artystyczną Milady Więckowskiej, wybrały sie na festiwal.

Festiwal łączy takie dziedziny i twórców, jak: sztuka teatralna, sztuka plastyczna, kostium karnawałowy, literatura (autorzy bajek, wydawnictwa), sztuka tańca, kreskówkarze (filmy bajkowe) i naukowi badacze bajki. Biorąc udział w części plastycznej festiwalu, Młodzieżowy Dom Kultury wysłał wcześniej linoryty o tematyce bajkowej, które zostały zaprezentowane w Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego na międzynarodowej wystawie. Dziewczęta brały również udział w plenerze pt. "Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...", gdzie dzieci i młodzież inspirując się pięknym otoczeniem starych murów Pałacu Potockich rysowały i malowały swoje wyobrażenie bajkowych światów. Wspólna praca twórcza w wielokulturowym środowisku artystycznym była inspirującym doświadczeniem, cieszyła nawiązywaniem nowych kontaktów i wpłynęła kreatywnie na warsztat malarski. Zaś poplenerowa wystawa dała możliwość porównania prac na tle innych i dumy z osiągniętych efektów, uznanych w postaci dyplomu laureata dla pracowni.

Dla uczestniczek ciekawym edukacyjnym doświadczeniem były również warsztaty z tworzenia książki autorskiej w Ukraińskiej Akademii Drukarstwa, gdzie można było wykonać tradycyjną metodą swój własny egzemplarz małej książki, równie ciekawa okazała się wizyta w pracowni grafiki. W ramach festiwalu dziewczęta mialy okazję zobaczyć przedstawienia teatralne, ze szczególnie wzruszającą azerbejdżańską bajką o miłości ptaka i drzewa, z bardzo ciekawą aranżacją, scenografią i efektami specjalnymi.

Uczestnicy odwiedzili również stałą ekspozycję Narodowej Galerii Sztuki, w której znalazły się dzieła malarstwa polskiego z obrazami Jana Matejki i Jacka Malczewskiego na czele. W swoich wędrówkach po malowniczym i niezwykle "polskim" Lwowie (nazwy ulic, kościoły, pomniki) plastyczki nie mogły ominąć Cmentarza Łyczakowskiego czyli miejsca spoczynku wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury, nauki i polityki.

oprac. (kama)