Sobota, 12 czerwca 2021

imieniny: Janiny, Onufrego, Leona

RSS

Colours of Ostrava 2016: Poznaj Ostrawę od atrakcyjnej strony

09.06.2016 20:06 | 0 komentarzy | (q)

Dzięki projektowi Colours Plus, który obejmuje promocję ostrawskich atrakcji, a także szereg zniżek 
dla uczestników Colours of Ostrava, posiadacze festiwalowej opaski, będą mieli możliwość odwiedzenia wybranych muzeów, zabytków i innych atrakcji miejskich.

Colours of Ostrava 2016: Poznaj Ostrawę od atrakcyjnej strony
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ostrawa kiedyś słynęła z ciężkiego, przemysłowego oblicza, a dziś zachwyca wyjątkową postindustrialną atmosferą. Co warto zobaczyć oprócz urokliwego terenu Dolnych Witkowic oraz gdzie odpocząć po gorących festiwalowych wrażeniach?

LANDEK PARK

Landek Park to jedna z pierwszych kopalni, powstałych w Ostrawie w XVIII wieku. Wzgórza obszaru Landek uznane są 
za unikat na skalę światową pod względem geologicznym, archeologicznym, historycznym, przyrodniczym 
i górniczym. Oprócz największej na świecie ekspozycji o rozwoju górnictwa, techniki wydobywczej, ratownictwa, nabędziecie też wiedzę o ciężkiej, a niekiedy nawet morderczej pracy górników, zobaczycie sprzęty jakich używali, a także będziecie mogli zjechać do podziemi z klasyczną drewnianą obudową, kombajnami węglowymi i przenośnikami taśmowymi. Przy kopalni znajduje się restauracja.

Więcej informacji tutaj.

DOM SZTUKI - GALERIA SZTUK PIĘKNYCH W OSTRAWIE

Dom sztuki wybudowano w 1926 roku, dziś zwany jest "architektonicznym klejnotem miasta". Odbywają 
się to zarówno wystawy stałe, jak i sezonowe.  Trzonem ekspozycji wystawienniczej stał się zbiór 120 obrazów, rysunków i rzeźb, który nowej galerii ofiarował kolekcjoner i mecenas sztuki, architekt František Jureček.

Więcej informacji tutaj.

ZOO OSTRAVA

Zoo Ostrawa to obszar prawie 100 hektarów dla 4000 zwierząt, zarówno rzadkich gatunków egzotycznych, jak 
i przedstawicieli lokalnej fauny. Największymi atrakcjami są duże stada słoni oraz rodzina hipopotamów. Teren 
w większości miejsc dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Więcej informacji tutaj.

ZAMEK ŚLĄSKOOSTRAWSKI

Zamek wybudowali w drugiej połowie XIII wieku książęta cieszyńscy z rodu Piastów. Miał chronić szlak prowadzący z Opavy przez Hlučín i Cieszyn do Krakowa, przede wszystkim zaś bronić granicy państwa polskiego, którą tworzyła wtedy rzeka Ostrawica. Znaczenie zamku podkreśla fakt, że został otoczony murami o wysokości 4 m i szerokości 2,5 m.

Więcej informacji tutaj.

MINIUNI-PARK MINIATUR

Teren Parku Miniatur Mini Uni to atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Na powierzchni 1,5 ha można tu zobaczyć ponad 30 modeli słynnych budowli z różnych miast europejskich, wykonanych w skali 1:25. Jest m.in. londyński Big Ben, praski Ratusz Staromiejski, berlińska Brama Brandenburska czy 12-metrowa paryska Wieża Eiffla. Częścią ekspozycji 
są również wspaniałe budowle określane mianem Cudów Czasów Starożytnych.

Więcej informacji tutaj.

PARKI WODNE I BASENY

Wśród wakacyjnych atrakcji nie może zabraknąć wodnych aktywności idealnych dla wszystkich, którzy pragną się orzeźwić w upalne dni. W Ostrawie dostępnych jest pięć basenów, w tym kąpieliska letnie, na których każdy znajdzie coś dla siebie. Basen Sareza - Poruba jest największą takiego rodzaju pływalnią w Europie Środkowej. W słoneczne, letnie dni wypoczywa tu nawet 15 tys. osób. Największymi atrakcjami kąpieliska są zjeżdżalnia, skocznie pływackie oraz ślizgawki dla dzieci. 
Dla maluchów przygotowano również piaskownice, drewniany zamek i dmuchane zabawki. Wokół basenu do dyspozycji są boiska sportowe. Pozostałe pływalnie to m.in. "Wodny Świat Čapkárna" znajdujący się w centrum miasta, "Centrum zdrowia Ještěrka" oferujący pięć torów pływackich, "Aquapark Jih"  wyposażony w ślizgawki, zjeżdżalnie, jacuzzi i ścianę 
do masażu. 

KĄPIELISKA

Zarówno w granicach miasta Ostrawy, jak i poza nimi, do dyspozycji jest wiele kąpielisk sztucznych i naturalnych. Polecamy m.in. Opava-Kateřinky, gdzie dojedziecie komunikacją miejską, Zbiornik "Čerťák" położony o około 3,5 kilometra na południ od centrum miasta, zbiornik wodny Baška o powierzchni 33 ha, czy urokliwy kamieniołom Heřmanice. Przy kąpieliskach zorganizowano plaże oraz zaplecza gastronomiczne.

Więcej informacji tutaj.

MUZEUM I BROWAR OSTRAVAR

Pierwsze piwo w Ostravaru zaczęto butelkować wiosną 1898 roku, w browarze zbudowanym z typowych czerwonych cegieł, urozmaiconych powierzchniami otynkowanymi. Ostravar produkuje dwa gatunki piwa pod taką samą marką – jasne piwo Ostravar Originál i jasny leżak Ostravar Premium. W browarze jest też produkowany znany specjał piwny Velvet 
czy półciemny piłkarski leżak Bazal. Produkcja trwa do dziś, a dodatkowo otwarto muzeum browarnictwa. Zwiedzanie browaru Ostravar rozpoczyna się w warzelni, następnie jest kontynuowane w piwnicach, gdzie są przechowywane tanki do leżakowania, w których dojrzewa złoty płyn. Dalej następuje filtracja i butelkowanie. Trasa kończy się degustacją piwa.

Więcej informacji tutaj.

PLANETARIUM OSTRAWA

Ostrawskie Planetarium, choć jest w trakcie modernizacji, to zaprasza turystów i fanów kosmicznych atrakcji. W programie zwiedzania m.in. wirtualny lot w kosmos – zwiedzanie stacji kosmicznej ISS, zwiedzanie planet Układu Słonecznego, przelot naszą Galaktyką i wypad do granic dotychczas znanego nam kosmosu. Będziecie mogli również zobaczyć jeden 
z programów wyprodukowanych specjalnie do projekcji w planetarium – jest on wyjątkowy, bo... znajdziecie się w samym jego centrum.

Więcej informacji tutaj.