Poniedziałek, 6 lipca 2020

imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny

RSS

Zostań Bohaterem! Zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku

08.06.2016 21:06 | 0 komentarzy | (q)

W najbliższą sobotę (11.06) podczas Festynu Parafialnego w Rogowie będzie możliwość dołączenia do grona potencjalnych Dawców szpiku. Zarejestruj się i pomóż ludziom chorym na białaczkę. Akcję organizuje fundacja DKMS Polska.

Zostań Bohaterem! Zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Polsce, co godzinę ktoś kolejny dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują małe dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na nowe życie jest przeszczepienie komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Organizatorzy zachęcają do rejestracji wszystkie chętne osoby, które jeszcze nie dołączyły do bazy potencjalnych Dawców szpiku.

Kto może zostać dawcą?

  • każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia;
  • ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).

Rejestracja jako potencjalny dawca polega na:

  • przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego;
  • pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka;
  • wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi. Pamiętaj - zabierz ze sobą dokument z numerem PESEL!

Na podstawie pobranego wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, które wraz z danymi Dawcy przechowywane są w bazie potencjalnych Dawców. Jeśli okaże się, że pacjent, który potrzebuje przeszczepienia szpiku, ma taki sam kod genetyczny jak Dawca znajdujący się bazie - dochodzi do przygotowania procedury pobrania szpiku kostnego lub komórek macierzystych od zarejestrowanego potencjalnego Dawcy.

Jakie są metody pobrania?

  • pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 80% przypadków);
  • pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 20% przypadków).

Akcja odbędzie się 11 czerwca w ramach Festynu Parafialnego w Parku „Dąbki” w Rogowie, ul. Parkowa (w razie niepogody rejestracja przeniesiona zostanie do Domu Parafialnego, który znajduje się przy Parafii Rzymskokatolickiej Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rogowie). Wolontariusze fundacji DKMS Polska na wszystkie chętne osoby będą czekać w godzinach od 15:00 do 20:00. Szczegółowe informacje na temat rejestracji można znaleźć TUTAJ