środa, 27 stycznia 2021

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

Rowerzysta na drodze - co mu wolno, czego nie wolno

07.06.2016 07:21 | 12 komentarzy | tora

Niedawno pisaliśmy o planach wprowadzenia karty rowerowej dla osób dorosłych bez prawa jazdy jako sposobie poprawy bezpieczeństwa w ruchu. Staraliśmy się też uzasadnić, że warto, by rowerzyści się ubezpieczyli. Teraz publikujemy garść informacji, które pomogą rowerzystom w bezpiecznym poruszaniu się.

Rowerzysta na drodze - co mu wolno, czego nie wolno
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co rower musi mieć?

 • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
 • sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku,
 • z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
 • z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.

Dzieci w ruchu rowerowym

Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem umieszczenia na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Dziecko w wieku do lat 10 jadące na rowerze jest traktowane jako osoba piesza i może się poruszać po drodze publicznej tylko pod opieką osoby dorosłej.

Dziecko po ukończeniu 10. roku życia może przystąpić do egzaminu na swoje pierwsze „prawo jazdy” – kartę rowerową. Dopiero po uzyskaniu tego dokumentu może jeździć na rowerze po drodze.

Uprawnienia, kaski, kamizelki

Osoby pełnoletnie mogą poruszać się po drogach bez karty rowerowej.

Kask na głowie i odblaski (np. kamizelka) nie są obowiązkowe, jednak dla każdego świadomego rowerzysty – niezbędne. Nie należy się dziwić, jeśli organizatorzy wypoczynku czy imprez rowerowych wymagają zakładania kasku przez osoby niepełnoletnie.

Poruszanie się po drogach publicznych i ścieżkach rowerowych

Rowerzysta powinien poruszać się po ścieżce rowerowej, a gdy jej nie ma – po poboczu drogi. Obowiązuje go ruch prawostronny i konieczność jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Na jezdnię wyjeżdża tylko wtedy, gdy nie ma ścieżki, ani pobocza, albo jest ono w takim stanie, że nie nadaje się do jazdy.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez rowerzystę jest dozwolone w wyjątkowych sytuacjach:

 • opiekuje się dzieckiem w wieku do 10 lat jadącym na rowerze,
 • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów,
 • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Rowerzysta nie może:

 • jechać bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach,
 • jechać obok innego uczestnika ruchu. Wyjątkowo dopuszczalna jest jazda po jezdni obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego,
 • przejeżdżać rowerem przez ulicę przy użyciu przejść dla pieszych. Jeśli chcemy z takiego przejścia skorzystać, należy zsiąść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę. Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych zagrożona jest karą grzywny w wysokości 100 zł,
 • kierować w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;
 • korzystać podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Rowerzysta, a znaki zakazu

Kierujący rowerem musi pamiętać, że obowiązują go znaki drogowe jak np. B-9 „zakaz wjazdu rowerów” czy D-11 i D-12 „pas BUS”. Pod prąd można wjechać tylko w taką ulicę, przy której zakaz wjazdu opatrzono tabliczką „nie dotyczy rowerów”.

opr. tora, źródło - Straż Miejska w Wodzisławiu Śl.