środa, 16 października 2019

imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

RSS

Wiadomo skąd plamy na boisku

24.05.2016 08:08 | 0 komentarzy | art

Jesienią ubiegłego roku na nowym boisku w Gorzyczkach pojawiły się plamy. Dowiedzieliśmy się czego są one efektem.

Wiadomo skąd plamy na boisku
Boisko w Gorzyczkach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przyszkolne boisko w Gorzyczkach oddano do użytku przed ubiegłorocznymi wakacjami. Jesienią ujawniły się na nim rdzawe plamy, które widać na całej nawierzchni. Gmina, która zleciła budowę boiska, wystąpiła o wykonanie ekspertyz, po to by ustalić skąd wzięły się plamy. Pod uwagę wzięto dwa scenariusze – winę wykonawcy albo czynniki zewnętrzne, a uściślając -  rozkładające się liście z pobliskich drzew.

Sprawę potraktowano poważnie, bo boisko kosztowało niemal pół miliona złotych i wszystkim zależało na tym, by wszystko na tak kosztownym obiekcie było w porządku. Wykonanie badań gmina zleciła Instytutowi Chemii Przemysłowej im. Prof. Ignacego Mościckiego.

Do gminy wyniki dotarły już jakiś czas temu. - Z badań próbki wynika, że przyczyną powstania zabrudzeń może być wniknięcie większej ilości kleju pomiędzy ścinki gumy a żwir, co spowodowało podczas utwardzenia kleju odparowania części lotnych oraz częściowe rozpuszczenie pyłu krzemionki. To z kolei spowodowało wydostanie się na zewnętrzną powierzchnię tartanu pewnej ilości pyłu, która mogła spowodować powstanie tych plam – wyjaśnia Beata Futerska, specjalista ds. promocji UG w Gorzycach.

Po otrzymaniu wyniku badań, Urząd Gminy wezwał wykonawcę, do usunięcia wad, w ramach udzielonych gwarancji.