Czwartek, 17 października 2019

imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

RSS

Kultura

Bluszcz zaprezentowała Gminę Gorzyce na Węgrzech

21.05.2016 09:05 | 0 komentarzy | ż

Od 13 do 16 maja 2016 zespół folklorystyczny Bluszcz z Gminy Gorzyce gościł na Węgrzech. Zaproszony został przez Samorząd XVIII Dzielnicy Budapesztu oraz Mniejszość Polską.

Bluszcz zaprezentowała Gminę Gorzyce na Węgrzech
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Propozycja zorganizowania wyjazdu padła ze strony Tomasza Ciba, mieszkańca miejscowości Bluszczów, a jednocześnie właściciela prężnie działającej agencji artystycznej, która od 9 lat organizuje ciekawe imprezy dla Polonii na Węgrzech.

Głównym celem wyjazdu była prezentacja Gminy Gorzyce i polskiej twórczości regionalnej. Podczas tego pobytu delegacja z Polski (w skład której wchodził: zespół folklorystyczny Bluszcz wspomagany przez gitarzystę Czesława Łatka, zespół muzyczny "Hanys Band" znany z anteny telewizyjnej i radiowej, niezastąpiony w swojej roli konferansjer i wodzirej Tomasz Coral oraz grupa KGW z Bluszczowa) zorganizowała dwie biesiady śląskie pełne humoru, dobrej zabawy i nietuzinkowych potraw. Dzięki gościnności gospodarzy 30 –sto osobowa grupa z Polski miała również okazję zwiedzić wspaniały Budapeszt oraz urokliwą Tatabanyę.

14 maja gościliśmy w Budapeszcie w sali SENATOR, natomiast w dniu 15 maja 2016 r. w Domu Kultury w Tatabanya. Przebieg obydwu biesiad był podobny. Już u progu uczestnicy mogli poczuć śląską gościnność i skosztować polskiego chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Spotkanie rozpoczęło się od uroczystego przywitania Gości. Następnie podczas prezentacji multimedialnej prowadzący - w sposób nad wyraz barwny - opowiedział o Gminie Gorzyce oraz przedstawił Jej główne walory. Od samego początku nie brakowało mocnej dawki humoru oraz uśmiechu na twarzach gości. Co jakiś czas prowadzący dbał o urozmaicenie repertuaru na scenie oraz degustację regionalnych potraw, które pojawiły się na stołach dzięki życzliwości trzech wiodących zakładów masarsko-wędliniarskich działających na terenie Gminy Gorzyce (Bogdan Krzyżok, Tomasz Kühn oraz Eryk Kałuża). Na scenie prezentował się zespół śpiewaczy Bluszcz oraz grupa Hanys Band, którzy nie tylko zadbali o biesiadne rytmy, ale także skusili gości do częstych wizyt tanecznych na parkiecie. Niespodzianką dla uczestników było przygotowanie przez prowadzącego wspaniałego bigosu, którym można było się poczęstować. Każdy uczestnik biesiady, zarówno w Budapeszcie jak i w Tatabanya, który opuszczał w godzinach nocnych salę, nie krył podziwu i pełni zadowolenia. Wiele osób twierdziło, że już dawno tak dobrze się nie bawili i nie mieli okazji do skosztowania tylu pyszności.

Pomimo faktu, że grupa z Polski reprezentowała Gminę Gorzyce, koszty związane z wyjazdem zostały pokryte z własnych funduszy uczestników. Większą cześć realnych kosztów (m.in. noclegi w Budapeszcie, konsumpcję oraz atrakcyjny pobyt i transport) zrefundowała agencja artystyczna.

Można więc stwierdzić, że wyjazd delegacji z Gminy Gorzyce na Węgry przyniósł wiele pozytywnych reakcji, o czym świadczą liczne komentarze na portalach społecznościowych oraz emaile, które docierają do organizatorów.

Wykonawcy są dumni, że wywarli tak pozytywne wrażenie na uczestnikach, a organizatorzy już planują kolejne edycje ŚLĄSKIEJ BIESIADY…czy tym razem również Wykonawcy z Gminy Gorzyce? – czas pokaże.

źródło: Bluszcz