Wtorek, 20 kwietnia 2021

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Ksiądz, senator, prezydent i orkiestra na otwarciu instalacji Empolu w Raciborzu [ZDJĘCIA]

20.05.2016 13:39 | 6 komentarzy | żet

Rodzina Maurerów to małopolscy baronowie branży przetwarzania odpadów. Swój kolejny biznes prowadzić będą w Raciborzu-Brzeziu, gdzie 20 maja otwarto regionalną instalację przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK).

Ksiądz, senator, prezydent i orkiestra na otwarciu instalacji Empolu w Raciborzu [ZDJĘCIA]
Od lewej: prezes Empolu Marcin Maurer, starosta Ryszard Winiarski, senator Adam Gawęda, prezydent Mirosław Lenk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

RIPOK została wykonany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Gmina Racibórz wniosła do przedsięwzięcia działkę, na której powstała instalacja oraz zagwarantowała partnerowi strumień odpadów, natomiast Empol na własny koszt wybudował RIPOK. Po 20 latach użytkowania instalaja przejdzie na własność gminy (za cenę 1000 złotych).

W uroczystości otwarcia instalacji wzięli udział właściciele firmy Empol - Leon Maurer, Katarzyna Maurer i Marcin Maurer, a także samorządowcy z powiatu raciborskiego, urzędnicy oraz senator Adam Gawęda. Dla Mirosława Lenka, otwarcie instalacji jest powodem do dumy. W krótkim przemówieniu podkreślił, że jest to jedyne tego typu przedsięwzięcie w regionie zrealizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Prezydent Raciborza jest przekonany, że uruchomienie instalacji odbędzie się z korzyścią zarówno dla mieszkańców miasta i regionu, jak i firmy Empol. Podziękował również wiceprezydentowi Wojciechowi Krzyżekowi oraz prezesowi Zakładu Zagospodarowania Odpadów Władysławowi Konopce za pomyślne doprowadzenie przedsięwzięcia do szczęśliwego końca (a w zasadzie - otwarcia).

Instalację jeszcze przed otwarciem poświęcił ks. Bogdan Rek, proboszcz parafii pw. św. ap. Mateusza i Macieja w Raciborzu-Brzeziu. - To miejsce będzie dbało o to, żeby nasze życe było lepsze - mówił, wskazując na znaczenie instalacji dla ochrony środowiska. Ta ostatnia kwestia winna leżeć na sercu wszystkim ludziom, którym Pan Bóg powierzył władzę nad Ziemią.

Po uroczystym przecięciu wstęgi, zaproszeni goście zwiedzili instalację. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta Plania.

Przypomnijmy, budową RIPOK-a w Raciborzu zainteresowani byli giganci branży przetwania odpadów: Remondis, Tonsmeier Południe, PUK Empol oraz konsorcja KOMART - Naprzód, FBS - CGR. Te firmy złożyło swoje oferty w ramach dialogu konukrencyjnego. Ostatecznie najkorzystniejszą okazała się oferta Empolu. Za każdą tonę dostarczonych od instalacji odpadów, Gmina Racibórz będzie płacić Empolowi 318,60 zł (brutto). Zatrudnienie w instalacji przetwarzania odpadów znajdzie 30 osób, które zarobią od 1500 do 4000 zł na rękę.


Jak zadziała RIPOK?

Śmieci z kubłów trafią do instalacji mechanicznej obróbki. Przy pomocy maszyn i ludzkich rąk wydzieli się z nich tzw. frakcje. Te nadające się do odzysku (butelki, folie, chemia gospodarcza) dzieli się pod względem palności i biodegradacji. Palną można wykorzystać do produkcji paliw alternatynych (stosuje się je np. do produkcji cementu); drugą frakcję przekazuje się do kompostowni.

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia