środa, 23 października 2019

imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

RSS

Tauron z Philipsem przekonują Racibórz do oszczędzania na świetle

19.05.2016 19:54 | 0 komentarzy | (q)

Pół miliona złotych mniej może płacić za energię magistrat jeśli podpisze umowę na nowe oświetlenie uliczne. Aktualnie wydaje 1,6 mln zł rocznie.

Tauron z Philipsem przekonują Racibórz do oszczędzania na świetle
Fot. Przemysław Biedroń
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obecnie miasto kupuje energię w formie paru usług. Osobno płaci za dystrybucję energii i konserwację oświetlenia, a odrębnym wydatkiem jest utrzymanie majątku (samorząd jest właścicielem 1000 opraw na istniejące na terenie miasta 5000 opraw). Tauron z Philipsem oferują zamiast zakupu paru usług oddzielnie jedną umowę na wszystko. Zachęca jednoczesną wymianą opraw i poprawą jakości oświetlenia.

Jak reklamuje Tauron oferta będzie tańsza niż dotychczasowe wydatki miasta. Modernizacja oświetlenia ma być bezkosztowa. Inwestycja zostanie sfinansowana z oszczędności na zużyciu energii. Nowe rozwiązanie wystarczy na 100 000 godzin czyli na 25 lat pracy urządzeń. Atutem są znacząca redukcja zużycia energii i mniejsza emisja CO2.

Oferenci potrzebują od rady miasta listu intencyjnego. Wtedy określą konkretny koszt, sprawdzą stan oświetlenia i dobiorą nowe oświetlenie. Na wymianę opraw potrzebują około 3 miesięcy.

Aktualnie Racibórz wydaje 1,6 mln zł (1 mln za energię, 600 tys. za eksploatację). Wydatki te po zwrocie inwestycji - w okresie 5 lat - spadną o 500 tys. zł. Skumulowane zyski w ciągu 25 lat osiągną 22 mln zł.

Prezydent Mirosław Lenk uważa ofertę za ciekawą i wartą rozważania. - Ale potrzebuje rozważenia wszystkich elementów - podkreśla. Komisja gospodarki zgodziła się - jednogłośnie - by prezydent Lenk przygotował list intencyjny w tej sprawie.

Ludzie:

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.